Mróz i śnieg w Polsce. Niestabilne prognozy na przyszły weekend

Od pewnego czasu modele numeryczne raz widzą pierwszy śnieg i mrozy w Polsce wschodniej, by za kilka aktualizacji wycofać adwekcje chłodu poza nasze granice. Jeszcze kilka dni temu wiele modeli zgodnie wyliczało, że w Polsce wschodniej możliwe są całodobowe przymrozki, a także kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna. Od kilku dni modele wycofują adwekcję chłodu poza nasze wschodnie granice. Mróz i śnieg panować ma w przyszły weekend na wschód od Polski.

Wszyscy jesteśmy spragnieni prawdziwej zimy. Może nie mówimy tu o ataku zimy z prawdziwego zdarzenia, ale kilkustopniowy mróz i opady śniegu byłyby na pewno w Polsce mile widziane. Stąd z taką częstotliwością sprawdzamy wyliczenia modeli pokazujące jakiekolwiek szanse na mróz i opady śniegu w naszym kraju.

Przymrozki w Polsce

Jeszcze kilka temu prognozy temperatur o porankach w przyszłą sobotę i niedzielę pokazywał kilkustopniowy mróz w Polsce. Niestety modele wycofują się z tych wyliczeń. Przykładowo mróz nad ranem z piątku na sobotę pojawi się tylko w górach. Na dużym obszarze kraju będziemy mieli z przymrozkami. Jednak to nie to samo co np. -4 stopnie Celsjusza na wysokości 2 metrów.

Więcej optymizmu miłośnikom mrozu i zimy daje model ECMWF. W nocy z soboty na niedzielę prognozuje on dla Polski mróz dochodzący nawet do -6 stopni ! Jednak podpowiadam, model ECMWF nie najlepiej radzi sobie z wyliczaniem parametrów meteorologicznych w skali lokalnej. Na ten moment śmiem twierdzić, że bliższy prawdy jest GFS, który pokazuje przymrozki na nizinach i mróz jedynie w górach.

Model ECMWF pokazuje również, że na początku przyszłego tygodnia w sporej części Polski mielibyśmy do czynienia z pokrywą śnieżną sięgającą kilku centymetrów. Bardziej skłaniam się ku wyliczeniom modelu GFS, który pokrywę śnieżną widzi jedynie w górach.

Szczerze, jest jeszcze zbyt wcześnie by dokładnie zaprognozować dokładny przebieg zjawisk pogodowych na przyszły weekend. Pewnym jest, że bardzo chłodne masy powietrza będą znajdowały się blisko Polski wschodniej. To czy w przyszły weekend poczujemy pierwszy podmuch zimy zależy od tego jak głęboko do naszego kraju zawędruje adwekcja chłodnego powietrza. Będziemy analizowali wyliczenie modeli codziennie. Damy znać jak to będzie z tą zimą pod koniec nadchodzącego tygodnia.