Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz nie odpuści. Tylko lub aż -58 stopni na wschodzie. Jakie temperatury do końca stycznia w Polsce?

Mróz w Polsce. Jaka temperatura do końca stycznia

Oczywiście z tym odpuszczaniem trochę sobie żartuję przy sobotniej kawie. Mróz na wschodzie jest nadal bardzo silny. To, że temperatury ostatniej doby w Rosji nie spadły poniżej -60 stopni nic nie zmienia. We wpisie podsumujemy silne mrozy na wschodzie. Jednak co pewnie dla wielu jeszcze ciekawsze, sprawdzimy najnowsze prognozy temperatury do końca stycznia dla Polski.

Mróz w Rosji nadal jest bardzo silny

Na początek wpisu, aby dobrze wejść w klimat ujemnych temperatur zapraszam do centralnej Rosji. Nie to, że chciałbym się tam wybrać osobiście. Kraj jest dla mnie całkiem skreślony. Jednak nie zagłębiając się w politykę, co Wam obiecałem, spójrzmy na najniższe temperatury w Rosji za ostatnią dobę.

Mróz w Rosji za ostatnią dobę
Mróz w Rosji za ostatnią dobę

Na szczycie listy po raz kolejny ląduje miejscowość Tongulah w środkowej Rosji. Mróz osiągnął tu ostatniej doby -58.7 stopni Celsjusza. Tym samym pierwszy raz od kilku dni temperatury w miejscowości nie spadły poniżej -60 stopni. Kontynuując poranne żarty można by pisać o ociepleniu, jednak nie ma co żartować na temat tak drastycznej pogody. Trzeba być naprawdę idealnie przystosowanym do życia w tak ekstremalnie niskich temperaturach powietrza. Przeczytaj również: Śnieżyca uderzy w Polskę. Prognozowany scenariusz

Ujemne temperatury pojawiają się coraz śmielej w Europie

Po prawie ciągłym napływie ciepłych mas powietrza z zachodu, nad Europą doszło do zmian w polu barycznym. Cyrkulacja zachodnia została zablokowana, dodatkowo do Europy spłyną nieco chłodniejsze masy powietrza z północy.

Mróz wraca do Europy
Mróz wraca do Europy do końca stycznia ?

W Europie Środkowej zrobi się chłodniej, a temperatury w końcu przypominać nam zaczną, że mamy styczeń, więc mróz w Polsce jest rzeczą bardziej naturalną niż temperatury sięgające 10 stopni Celsjusza. Pierwsza fala większego chłodu czeka Europę Centralną w ten weekend. Jednak jeszcze chłodniejsze, arktyczne masy powietrza spłyną w nasz region pod koniec miesiąca. Spójrzmy na prognozę temperatury na poziomie 850 hPa (około 1.5 km n.p.m)

Jeszcze chłodniejsze masy powietrza na koniec stycznia
Jeszcze chłodniejsze masy powietrza na koniec miesiąca

Widać tu, że po 25 stycznia, zwłaszcza na wschód od Polski spłyną bardzo chłodne masy powietrza arktycznego. Jak przełoży się to na temperatury przy powierzchni? Obecne wskazania modeli numerycznych (zarówno europejskich, jak i amerykańskich) wskazują, że blisko wschodnich granic Polski mróz w drugiej połowie ostatniej dekady stycznia sięgał będzie nawet -15 do -18 stopni Celsjusza. Sprawdźmy więc, jakie temperatury widać w prognozach pogody dla Polski.

Mróz w pogodzie do końca stycznia? Sprawdźmy

Z pierwszej części wpisu wiemy, że potężny, siarczysty mróz do -60 stopni panuje we wschodniej i centralnej Rosji. W części drugiej pokazałem na mapach, że ujemne temperatury wrócą do końca stycznia nad większy obszar Europy. Sprawdźmy zatem co widzą modele numeryczne odnośnie prognoz temperatury dla naszego kraju.

Mróz w Polsce do końca miesiąca?

Jakby to napisać? Delikatnie to ujmując, jeszcze kilka aktualizacji modeli temu mróz w kraju do końca stycznia wydawał się być silniejszy. Obecnie modele ECMWF i GFS znacznie „zelżyły” spadki temperatury w Polsce w ostatniej dekadzie stycznia. Oczywiście, ujemne temperatury pojawiały będą się nocami. Baa, lokalnie widzimy nadal do -8 stopni w prognozach. Jednak za dnia termometry wg. najnowszych prognoz pokazywać maja na znacznym obszarze kraju na plusie. I to w zasadzie do końca miesiąca. Z prognoz tych wyłamuje się nieco model GDPS.

Bardzo silny mróz wg. modelu GDPS
Mróz bardzo silny wg. jednego z modeli

Jak widać model ten widzi dla Polski mróz nawet na poziomie -17 stopni pod koniec miesiąca. Jednak po pierwsze, inne modele zbyt zdecydowanie wycofały się z takiego scenariusza. Po drugie GDPS jest modelem, który „lubi” zaniżyć prognozy temperatury. Oczywiście, to prognoza na 10 dni do przodu i jeszcze może ulec korektom. Na ten moment wiedzieć jednak musimy, że do końca miesiąca czekają nas temperatury bliższe termicznej zimie niż wiośnie, tak jak to miało miejsce do tej pory przez wiele dni stycznia.