Mróz będzie silny nocami. Atak zimy i -15°C nocami w Polsce na początku nowego miesiąca. Sprawdzamy, jak wyglądają najświeższe prognozy numeryczne.
Mróz pojawi się w Polsce
Zgodnie z prognozami na przełomie miesięcy obserwujemy wyraźne ochłodzenie. Rozległa blokada antycyklonalna ustąpiła miejsca polu niżowemu. Temperatura gwałtownie spadła w całej Polsce. Kulminacyjna faza ochłodzenia przypaść powinna na okres od 1.04.2022 do 5.04.2022. Potem nieco się ociepli, ale tylko przejściowo. Pierwsza dekada kwietnia zapisze się poniżej normy pod względem temperatury.
Już pod koniec marca nad Polską zaczyna zaznaczać się zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Noc z 30/31 marca 2022 była szczególnie zimna na północy, częściowo centrum i zachodzie kraju. Natomiast najcieplej było w dzielnicach południowych.
Temperatura minimalna za minioną noc według sieci pomiarowej IMGW-PIB dla Polski
Mróz przyniesie powietrze pochodzenia arktycznego płynące z północy
Wiele wskazuje, że kulminacyjna porcja chłodnego powietrza z północnej części Europy spłynie do nas na początku kwietnia. Oczekujemy obfitych opadów w dzielnicach południowych oraz wschodnich. W ciepłym sektorze niżu przejściowo ma być to deszcz, deszcz ze śniegiem, który wraz z napływem chłodniejszego powietrza zacznie przechodzić w sam śnieg. Typ i rozkład opadów będzie zależny od zasięgu i rozkładu temperatury w dolnych warstwach troposfery i zasięgu stref frontowych.
Na skutek spływu zimnego powietrza nad Morze Śródziemne doszło do rozwoju licznych ośrodków niskiego ciśnienia. Powstały wydajno opadowo niże wraz z systemami frontów atmosferycznych. Zgodnie z przepływem sterującym cyklony przemieszczają się od południa i południowego-zachodu na północny-wschód. Szczególnie intensywne opady są prognozowane w pierwszy dzień kwietnia, słabnąć mają dopiero w drugi dzień czwartego miesiąca roku z biegiem dnia.
Sytuacja synoptyczna na 1.04.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF
Mróz i pokrywa śnieżna na początku kwietnia w Polsce
Sprawdzamy jeszcze prognozowanej wysokości pokrywy śnieżnej. Można przyjąć, że model ECMWF zawyża pokrywę śnieżną a zasięg i grubość pokrywy zimowej będzie miejscami pomiędzy prognozami modeli GFS i ECMWF.
Zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej na okres od 31.03.2022, 00Z do 2.04.2022, 23 UTC według ARPEGE
Prawdopodobnie przeszacowana wysokość pokrywy śnieżnej według modelu europejskiego ECMWF na okres od 31.03.2022, 00Z do 2.04.2022, 18 UTC
Dla porównania prognoza modelu ICON obrazująca możliwy zasięg pokrywy śnieżnej za okres od 31.03.2022, 00Z do 2.04.2022
Ujemna anomalia przez wiele dni w pierwszej dekadzie kwietnia
Niż śródziemnomorski zaciągnie jeszcze chłodniejszy strumień powietrza arktycznego na początku kwietnia. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień na początku kwietnia powszechne będą przymrozki, a miejscami nawet dwucyfrowy mróz. W nocy zimowa pokrywa śnieżna będzie się utrzymywać, natomiast za dnia topić, gdyż panować ma nizinach dodatnia temperatura. Mróz całodobowy ma występować tylko w górach i na obszarach podgórskich.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 1.04.2022 do 6.04.2022 według modelu GEFS
Całodobowa ujemne odchylenie temperatury w Polsce
Pierwsze dni kwietnia będą zimne co doskonale obrazuje grafika poniżej. Jest to wyliczane dobowe odchylenie temperatury za okres od 31.03.2022 do 6.04.2022 według modelu ICON, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020. Dni cieplejsze mogą się zdarzyć dopiero na przełomie 1 i 2 dekady kwietnia, a prawdopodobnie na dłuższe i wyraźniejsze ocieplenie poczekamy do drugiej dekady miesiąca.
Model GEM widzi nawet dwucyfrowy mróz na nizinach
Przymrozki na początku czwartego miesiąca będą powszechne. Nocami w wielu regionach chwyci przymrozek. W górach i na obszarach podgórskich mróz może być nawet dwucyfrowy.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na 3.04.2022, 00 UTC według GEM
Jeszcze chłodniejsza zapowiada się noc z niedzieli na poniedziałek, gdy to model GEM widzi dwucyfrowy mróz na nizinach w obszarach rozpogodzeń. W górach i na obszarach podgórskich nawet -15°C.
Wstępna prognoza temperatury na 4.04.2022, 00 UTC według modelu kanadyjskiego GEM
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC