Mróz dwucyfrowy jeszcze tej nocy w Polsce. W wielu miejscach przymrozki i dominacja wyżu. Sprawdzamy prognozę na noc z soboty na niedzielę.
Mróz dwucyfrowy jeszcze w Polsce w nocy z niedzieli na poniedziałek
Od wielu dni utrzymuje się wyraźna blokada antycyklonalna. Jest ona obecna zarówno w dolnej, jak i też środkowej oraz górnej troposferze. Obserwujemy na mapach bezwzględnej topografii barycznej układ omega. Nad Atlantykiem znajdują się kolejne niże. Jednak, dochodząc od zachodu do tego grzbietu kierują się na północ i zanikają nad chłodnymi wodami na północ od Islandii. Zaś ich strefy zachmurzenia średniego i niskiego nawet wchodzące nad kontynent. Rozpraszają się w bardzo suchym powietrzu nad środkową Europą.
Co więcej nad Europą zaznacza się wyż z ciśnieniem przekraczającym 1030 hPa. Utrzymuje się on też przy podłożu nad wschodnią część Europy, czyli nad Ukrainę, Bałkany, zachód Morza Czarnego. Mróz nocami pojawia się w wielu regionach Starego Kontynentu.
Ponadto po zachodniej krawędzi tego obszaru obserwowano dziś pola chmur podinwersyjnych typu Stratus czy w ciągu dnia Stratocumulusów. Widoczne były one nad wschodnią Polską, jak i też na wschodnią część Mazur, Podlasie, wschodnią część Lubelszczyzny i Podkarpacia, ale nie przemieszczą się dalej na zachód.
Ponadto nad zachodnią i centralną częścią kraju obserwujemy przy podłożu napływ z południowego wschodu, nieznaczny w centrum, nieco silniejszy w zachodniej części kraju, co jest charakterystyczne dla krawędzi układu wyżowego. W zasięgu wyżu aura jest pogodna, miejscami tylko pojawiły się niewielkie ławice chmur wysokich oraz zachmurzenie piętra średnia. Przy bezchmurnym niebie obserwujemy duże dobowe wahania temperatura. Wartości na termometrach rosną szybko po wschodzie słońca, natomiast po zachodzie słońca przy braku chmur obserwujemy radiacyjne wypromieniowanie ciepła i spadek temperatury poniżej zera w wielu miejscach.
Mróz i przymrozki znów pojawią w nocy w Polsce
Niedziela była bezchmurna, tylko miejscami na południowym wschodzie zachmurzenie małe lub umiarkowane. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od 4°C do 6°C na wschodzie, około 8°C w centrum, do 13°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, wschodni i południowo-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h.
Prognoza ciśnienia i geopotencjału wyrażona w dekametrach na 14.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie bezchmurną aurę, tylko gdzieniegdzie na krańcach wschodnich zachmurzenie małe lub umiarkowane. Po zachodzie słońca przy pogodnym niebie i dość długiej marcowej nocy będą występować znaczne spadki temperatury i wystąpi mróz oraz przymrozki.
Prognozowane odchylenie temperatury na 14.03.2022, 06Z według modelu GEPS, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010
W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -7°C na Suwalszczyźnie, lokalnie na Pomorzu Wschodnim i w rejonach podgórskich, około -3°C w centrum, do -1°C na wybrzeżu i miejscami na zachodzie. W rejonach podgórskich Karpat możliwy spadek temperatury do -14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie na zachodzie i południu porywisty, południowo-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 85 km/h.
Prognozowana temperatura na 14.03.2022, 06 UTC według GEM
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC