Mróz siarczysty poniżej -25°C i wysokie ciśnienie. Ponad 1040 hPa na barometrach w Polsce

Mróz siarczysty poniżej -20°C w rejonach dużych przejaśnień i rozpogodzeń. Wysokie ciśnienie atmosferyczne. Na barometrach ponad 1042 hPa w Polsce, może rozwinąć się w wielu regionach silny smog.

Mroźny wyż nad Polską. Dociera do nas mocno wychłodzone powietrze pochodzenia arktycznego, ale od jutra rozpocznie się odwilż wkraczająca z zachodu

Wczoraj Polska dostała się pod wpływ mobilnego ośrodka wyżowego o imieniu Kaspar przemieszczającego się z zachodu na wschód Europy. Dziś centrum tego niezbyt pogodnego wyżu znalazło się nad południową częścią naszego kraju. Antycyklon w nocy z niedzieli na poniedziałek przesunie się nad zachodnią Ukrainę. Aczkolwiek w centrum tego układu barycznego będziemy obserwować jeszcze niewielki wzrost ciśnienia atmosferycznego. Dane z sieci pomiarowej IMGW wskazują, że po godzinie 18:00 centrum tego układu wyżowego znajduje się nad południowo wschodnią częścią naszego kraju.

Ciśnienie na poziomie morza, zanotowane na stacjach synoptycznych PSHM, 18 grudnia 2022, 19:00 czasu lokalnego w Polsce

wysokie ciśnienie w Polsce
Bardzo wysokie ciśnienie

Ostatni dzień weekendu upłynął z mrozem za dnia. Duży mróz w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń w nocy z 18/19 grudnia 2022

Niedziela przyniosła pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Więcej pogodnego niebo pojawiło się głównie na północy i południu kraju. Zdarzyły się punktowo słabe opady ziarnistego śniegu. W najcieplejszym momencie termometry pokazały od -8°C na krańcach wschodnich i na Podhalu do około -4°C na Dolnym Śląsku, w Małopolsce oraz nad morzem, cieplej nad Zatoką Gdańską, około 0°C. Wiatr okazał słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i południowych.

Temperatura maksymalna, 18 grudnia 2022, 07:00-19:00 czasu urzędowego na stacjach PSHM w Polsce

duży mróz za dnia
Mroźna niedziela, mróz całodobowy w kraju dobiega stopniowo końca

Większość wiodących modeli numerycznych jasno sygnalizuje, że noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie duże spadki temperatury w obszarach pogodnego nieba i słabego wiatru oraz długiej grudniowej nocy. W sprzyjających warunkach możemy spodziewać się obniżenia temperatury do około -27/-10°C. Jednak tak niska temperatura może zostać odnotowana zarówno na 2 metrach, jak i też na wysokości 5 cm nad powierzchnią czynną, chociaż nad samym śniegiem może być o kilka stopni chłodniej, niż w klatkach meteorologicznych na standardowej wysokości pomiarowej.

Należy pamiętać, że klatki meteorologiczne mają dość sporą bezwładność cieplną względem osłon radiacyjnych i gorzej radzą sobie w czasie nocy z silnym wypromieniowaniem ciepła z gruntu i słabym wiatrem, a nawet ciszą panującą przy ziemi. Najniższe wartości mogą zostać odnotowane np. w kotlinie Orawsko Nowotarskiej oraz miejscami na Podhalu. Wiele wskazuje, że najmroźniej będzie na południu i południowym wschodzie. Jednak dużych spadków temperatury spodziewamy się także w centrum, wschodzie i północnym wschodzie. Kluczową role odegra skala i długość większych przejaśnień i rozpogodzeń. Szczególnie mroźno będzie w woj. małopolskim, podkarpackim, śląskim oraz lubelskim.

Mróz w Polsce za sprawą antycyklonu. Położenie mobilnego, ale niezbyt pogodnego wyżu w nocy z 18/19 grudnia 2022, który migrować ma znad południowej Polski nad Ukrainę

mobilny wyż nad zachodnią Ukrainą i mroźny
Wędrowny wyż znad Polski odsunie się nad zachodnią Ukrainą

Na południu kraju mróz może być siarczysty

W grudniu duże spadki nie są zjawiskiem nadzwyczajnym. Zwłaszcza, gdy mamy sytuacje wyżowej pogody, brak chmur, słaby wiatr, ale także zaleganie pokrywy śnieżnej i napływ mroźnego powietrza pochodzenia arktycznego. Takie warunki mamy spełnione w wielu regionach, dlatego też noc z 18/19 grudnia 2022 może być najchłodniejszą w czasie trwającego sezonu zimowego 2022/23. Warto przypomnieć, że 1 grudnia 2022 r. rozpoczęła się meteorologiczna zima. Natomiast astronomiczna zacznie się na półkuli północnej już 21 grudnia.

Powietrze w wyżu ma tendencje do osiadania, dodatkowo w czasie długiej grudniowej nocy są korzystne warunki do wypromieniowania ciepła do wyższych warstw, gdy nałożą się na to obszary większych przejaśnień i dłuższych rozpogodzeń. Niewielka różnica ciśnienia, przekładać będzie się w kolejnych godzinach na marginalną prędkość wiatru, utrudniając pionowe mieszanie powietrza. Najniższe wartości odnotowane zostaną w kotlinach, dolinach i wszelkich zastoiskach chłodu, gdzie to ciężkie i zimne powietrze ma mieć tendencje do osiadania.

Mgły marznące, śnieg ziarnisty, natomiast w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń duże spadki temperatury

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie zdarzyć mogą się niewielkie opady śniegu ziarnistego. Miejscami, zwłaszcza na wschodzie i w rejonach podgórskich, marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od około -25°C w dolinach karpackich, około -15°C w centrum, do -8°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy porywisty, z kierunków południowych. Po północy lokalnie na południu Dolnego Śląska i Opolszczyzny porywy wiatru do 65 km/h, w Sudetach do 60 km/h, będą powodować zamiecie śnieżne.

Mróz dwucyfrowy będzie się nasilał w warunkach pogodnego nieba. Prognozowana temperatura na 19 grudnia 2022, 00 UTC dla Polski według modelu GEM

duże spadki temperatury
Mróz w kraju

Wyliczana temperatura na 19 grudnia 2022, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

duży mróz w Polsce
Duże spadki temperatury według GEM

Mróz siarczysty, 19 grudnia 2022, 06 UTC według kanadyjskiego modelu GEM

mróz siarczysty widziany przez GEM
Mróz siarczysty w Polsce

Zdecydowanie łagodniejszy jest model ECMWF. Jednak on może nieco zawyżać temperaturę i nie uwzględniać dobrze skali spadków temperatury w warunkach radiacyjnej nocy. Przypuszczamy, że spadki temperatury w południowej części kraju mogą być miejscami poniżej -20°C. Aczkolwiek tylko pod warunkiem, że nałoży się to na obszary pogodnego nieba i słabego wiatru. Tam, gdzie przez większość czasu utrzyma się podinwersyjne zachmurzenie warstwowe, to potencjał do intensywnego wypromieniowania ciepła będzie mocno ograniczony.

Mróz dwucyfrowy. Wyliczana temperatura na 19 grudnia 2022, 06 UTC według modelu europejskiego ECMWF

mróz w kraju
Mróz dwucyfrowy w kraju

Już od poniedziałku zacznie wkraczać odwilż, pojawią się opady marznące w czasie odsuwania powietrza pochodzenia arktycznego od zachodu. We wtorek ciepłe powietrze obejmie cały kraj i rozpocznie się odwilż na okres świąt w całym kraju.

Fanipogody.pl