Mróz siarczysty uderzy w Polskę. Zdarzą się miejscami spadki temperatury poniżej -20°C (MAPY MROZU)

Mróz siarczysty uderzy w Polskę. Zdarzy się okresami i miejscami w porze nocnej spadek temperatury poniżej -20°C. Sprawdzimy, co prognozują najnowsze aktualizacje modeli numerycznych na przełom 1 i 2 dekady stycznia.

Mróz siarczysty pojawi się w Polsce

Koniec 2021 roku i początek stycznia przynosił w Polsce wysokie temperatury. Jednak w połowie mijającego tygodnia nadeszło ochłodzenie. Szczególnie na północy, południu i wschodzie oraz w centrum utworzyła się niewielka pokrywa śnieżna. Temperatury spadły co było spowodowane spływem zimnego powietrza arktycznego w tylnej części niżu, który znad Skandynawii przesunął się nad Rosję.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 7.01.2022 r. 18 UTC. Przedstawia jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do Warszawy. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

mróz siarczysty w Polsce

Mróz siarczysty. Rozległy wyż zajmie w najbliższych dniach miejsce niżów. Powstanie wał wysokiego ciśnienia

Zmianie uległ rodzaj cyrkulacji atmosferycznej. W minionych 10 dniach dominowała głównie cyrkulacja strefowa. Warunki pogodowe były dlatego zmienne, nie brakowało wahań ciśnienia, opadów deszczu i silnego wiatru. Po przejściu frontu polarnego, który związany był z niżem znad północnej Europy zaczęło płynąć zimne powietrze arktyczne morskie. W czwartek kolejne drugorzędne fronty wędrowały. Obserwowano na nich rozwój chmur kłębiastych z opadami przelotnego śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Na południu Podkarpacia oraz w rejonie Radomia pojawiły się burze śnieżne. Po dziennych i wieczornych opadach wystąpiło masowe oblodzenie dróg i chodników. Piątek przyniósł poprawę pogody na przeważającym obszarze Polski. Od zachodu jednak pod koniec dnia nasunął się front okluzji, który przynosi opady śniegu na zachodzie i północy kraju.

Zimne najbliższe noce w Polsce

Najbliższe noce w dalszym ciągu będą przynosić mróz w Polsce. Szczególnie duże spadki temperatury są prognozowane we wschodniej, częściowo centralnej i południowej części kraju. Skala niskich wartości na termometrach będzie jednak mocno zależna od wielkości zachmurzenia chmurami piętra niskiego, jak i też siłą wiatru oraz lokalnym ukształtowaniem terenu, gdzie zimne powietrze będzie mieć tendencje do osiadania. Z uwagi na trwający sezon grzewczy w większych aglomeracjach miejskich, jak i też na osiedlach domków jednorodzinnych powrócić może problem smogu. Szczególnie nasilony w godzinach nocnych i porannych, gdy zazwyczaj mamy do czynienia z najsilniejszą inwersją radiacyjną w dolnej troposferze. Zanieczyszczenia kumulują się wtedy w najniższej części planetarnej warstwy granicznej. Normy pyłów zawieszonych mogą być dlatego przekroczone kilkukrotnie, wpływając niekorzystnie na nasz stan zdrowia.

Miejscami poza obszarami górskimi mróz będzie utrzymywał się w ciągu dnia jednak nie powinny być to bardzo niskie wartości.

Prognozowana temperatura nad ranem, 9 stycznia 2022 r. według kanadyjskiego modelu GEM

Mróz siarczysty uderzy w Polskę. Zdarzą się miejscami spadki temperatury poniżej -20°C (MAPY MROZU)

Widzimy, że także w weekend mróz nocami będzie występować na obszarze całej Polski. Najcieplej będzie wzdłuż gmin nadmorskich. Największe spadki temperatury powinny wystąpić w zależności od skali rozpogodzeń na południu, centrum i częściowo północy kraju.

Prognozowana temperatura nad ranem, 10 stycznia 2022 r. według GEM

Mróz siarczysty uderzy w Polskę. Zdarzą się miejscami spadki temperatury poniżej -20°C (MAPY MROZU)

Początek tygodnia przynosić ma w dalszym ciągu mróz w Polsce. Szczególnie zimno zapowiada się pomiędzy 11 a 12 stycznia, chociaż nie można wykluczyć, że chłodny okres przeciągnie się jeszcze na środę. W połowie tygodnia zacznie postępować stopniowe ocieplenie.

Prognozowana temperatura na 11.01.2022 r. 06 UTC według GEM

Mróz siarczysty uderzy w Polskę. Zdarzą się miejscami spadki temperatury poniżej -20°C (MAPY MROZU)

Jeszcze chłodniejsza zapowiada się noc z 11/12 stycznia 2022 r. Wtedy to GEM prognozuje dwucyfrowy mróz na przeważającym obszarze Polski. Najchłodniej jednak może być na południu i wschodzie kraju. Prawdopodobne są spadki temperatury poniżej -20°C. Szczególnie w tzw. mrozowiskach.

Prognoza temperatury na 2 m na 12.01.2022. r. 06 UTC

Mróz siarczysty uderzy w Polskę. Zdarzą się miejscami spadki temperatury poniżej -20°C (MAPY MROZU)

Stopniowe ocieplenie w Polsce zacznie być obserwowane w nocy z 12/13 stycznia 2022 r. Największy mróz utrzymać może się na południu i wschodzie oraz częściowo w centrum. Jednak z uwagi na odległy termin możliwa jest korekta prognoz numerycznych.

Wstępna prognoza temperatury na 13.01.2022, 00 UTC według GEM

uderzy w Polskę chłód

Mróz siarczysty może być silny. Dużo jednak będzie zależeć od skali i długości rozpogodzeń oraz lokalnych uwarunkowań terenowych

W najbliższych dniach podamy kolejne informacje o skali spodziewanego ochłodzenia, które będzie szczególnie dotkliwe na początku przyszłego tygodnia. Dwucyfrowy mróz z uwagi na dominacje silnego wyżu w formie wału wysokiego ciśnienia, napływ mroźnego powietrza jest bardzo prawdopodobny. Cyrkulacja strefowa zostanie zablokowana na pewien okres czasu, a w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń spadki temperatury mogą być znaczne, na co nałoży się m.in czynnik radiacyjny, jak i też adwekcyjny. Największe mrozy mogą zapanować na południu i wschodzie.

Na sam koniec zobaczymy prognozy wiązek na 16 dni dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierają nad dany obszar. Do końca 1 dekady stycznia wartości będą poniżej normy z okresu bazowego 1981-2010. Jeszcze głębsze, ale przejściowe ochłodzenie jest sugerowane na pierwsze dni drugiej dekady stycznia. Następnie w okolicach 14-15 stycznia pojawia się szansa na przejściowo odwilż. Prawdopodobnie nie będzie ona jednak długa. Pod koniec drugiej dekady ponownie może nadejść głębsze ochłodzenie i temperatura na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca będzie przeważnie poniżej normy wieloletniej. Są to jednak dość odległe prognozy, dlatego podkreślamy, że trend może ulec zmianie.

przewaga chłodnych wiązek

Także kanadyjski model GEM pokazuje zbliżony przebieg warunków pogodowych na analogiczny okres. Ocieplenie, które prawdopodobnie pojawi się w drugiej dekadzie stycznia będzie przejściowe, następnie temperatura znów obniży się poniżej normy, co sugeruje dominacje chłodnych mas powietrza i częstszy mróz, który może utrzymać się dłuższy okres czasu.

niska temperatura

Dwucyfrowy mróz w wielu regionach Polski będzie pojawiał się okresami w najbliższych 16 dniach. Przewaga chłodnych wiązek jest wyraźna, pojawiają się nawet pojedyncze wiązki kontrolne sugerujące na przełomie 2 i 3 dekady stycznia wartości dwucyfrowe nocami.

Mróz siarczysty uderzy w Polskę. Zdarzą się miejscami spadki temperatury poniżej -20°C (MAPY MROZU)