Mróz i śnieg w prognozach. Duża dynamika w pogodzie. Czy zima nadejdzie z końcem listopada do Polski?

Mróz i śnieg pojawia się w prognozach numerycznych. Czeka nas duża dynamika w pogodzie pod koniec miesiąca. Sprawdzimy również, czy trwałe warunki zimowe grożą nam na przeważającym obszarze Polski, uwzględniając modele europejskie i amerykańskie.

Mróz i śnieg pojawią się w Polsce. Zgniły wyż ustąpił miejscami cyrkulacji zachodniej

Na początki mijającego tygodnia Polska znajdowała się jeszcze pod wpływem zgniłego wału wysokiego ciśnienia, który w wielu regionach przynosił zachmurzenie chmurami niskimi Stratus oraz Stratocumulus. W obszarach większych przejaśnień oraz rozpogodzeń rozwijały się mgły radiacyjne, które skutkowały utrudnieniami w ruchu drogowym i lotniczym. Od połowy tygodnia od zachodu zaczęliśmy dostawać się w zasięg cyrkulacji strefowej, która przyniosła więcej opadów, silniejszy wiatr, a także większe wahania temperatury. Co istotne chwilowo ustąpiły przymrozki, spowodowane jest to napływem znacznie cieplejszych mas powietrza oraz utrzymywaniem się chmur, które hamują nocne spadki temperatury.

Należy wspomnieć, że na skutek odbudowy cyrkulacji atlantyckiej pojawił się silniejszy wiatr w Polsce. Szczytowa faza wichury przypadnie na noc z piątku na sobotę. Modele numeryczne zgodnie prognozują, że najsilniejsze porywy wiatru dotkną północnej części Polski, a na lądzie najsilniej powieje na Wybrzeżu. Pod koniec mijającego tygodnia sytuacja baryczna zacznie ulegać zmianie. Wiązki modeli pogodowych sygnalizują wkroczenie chłodniejszych mas powietrza. Kulminacyjna fala ochłodzenia przypadnie na przyszły tydzień.

Wybrane dane pomiarowe z sieci IMGW-PIB za minione 24 godziny dla Polski

wichura w Polsce

Za sprawą wieloośrodkowego niżu znad Europy Północnej i wyżu, który lokuje się nad Europą Zachodnią i Południową, występuje duży gradient baryczny. W wielu regionach występowały dziś opady atmosferyczne. Jednak aktywność frontowa nie była duża. Weekend przyniesie na ogół dwucyfrowe wartości dodatnie, a miejscami pojawią się nawet szanse na większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Szczególnie w południowej części Polski.

Pierwsze przymrozki, a w górach nawet dwucyfrowy mróz zdarzą się już w nocy z poniedziałku na wtorek. Silnym spadkom temperatury sprzyjać będzie adwekcja suchej masy arktycznej z północy, długie listopadowe noce i słaby wiatr. Przy bezchmurnym niebie na przeważającym obszarze Polski.

Orientacyjna temperatura 23.11.2021, 06 UTC według modelu ECMWF

Mróz i śnieg w prognozach. Duża dynamika w pogodzie. Czy zima nadejdzie z końcem listopada do Polski?

Prognozowana minimalna temperatura, 24.11.2021, 06 UTC według GFS

Mróz i śnieg w prognozach.

Mróz i śnieg. W nadchodzącym tygodniu powiew zimy w Polsce

Na ogół na początku przyszłego tygodnia na nizinach wystąpią opady deszczu, ale wraz z napływem coraz suchszego powietrza z północy będą postępować rozpogodzenia. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem zdarzą się głównie w górach i na obszarach podgórskich.

Jeśli chodzi o śnieg na nizinach, to prognozy na przyszły tydzień w dalszym ciągu ulegają korektom. Wiele wskazuje, że dominować ma w trzeciej dekadzie listopada pogoda niżowa, zatem aura ma być zmienna. Z powodu obniżenia się izotermy zero wzrośnie prawdopodobieństwo pierwszych opadów o charakterze zimowym na nizinach. Zwłaszcza w drugiej części przyszłego tygodnia, gdy pojawić może się niż śródziemnomorski z wydajnym systemem frontów atmosferycznych. Na bardziej precyzyjne prognozy przyjdzie nam poczekać do połowy nadchodzącego tygodnia, kiedy to do obliczeń dołączą modele o wyższej rozdzielczości.

Prognoza modelu CFS, która przedstawia uśrednione wartości anomalii temperatury na okres od 25.11.2021 do 2.12.2021. Pogoda w tym okresie cechować ma się dużą dynamiką, zatem będą zarówno dni cieplejsze, jak i też chłodniejsze. Poniższa mapa ma charakter poglądowy i ukazuje nam tylko średnie wartości dla przełomu miesięcy. Poszczególne dni mogą cechować się innym przebiegiem temperatury, np. okresową adwekcją ciepła.

ECMWF również prognozuje okres z ujemną anomalią tygodniową

Również z prognoz ECMWF wynika, że koniec listopada cechować ma się na ogół anomalią poniżej normy wieloletniej. W drugiej połowie przyszłego tygodnia wzrośnie prawdopodobieństwo opadów śniegu na nizinach. Warto więc pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Okresami jednak w ciepłych wycinkach niżów może dotrzeć cieplejsza masa z południa Europy, przynosząc nagłe wzrosty temperatury.

Średnia anomalia temperatury w okresie od 22.11.2021 do 28.11.2021 według modelu ECMWF

Reasumując, przed nami okres ze zwiększoną dynamiką w pogodzie. Wiele wskazuje, że w ostatnich dniach listopada spadnie pierwszy śnieg na nizinach. Z uwagi na dość odległy termin i niestabilność w prognozach ciężko wskazać, gdzie dokładnie na nizinach zdarzą się opady zimowe. Śnieg i opady mieszane mogą wystąpić w obrębie aktywniejszych frontów atmosferycznych. Szczególnie w obszarach o mocno obniżonej izotermie zero.

Powiew zimy będzie odczuwalny pod koniec listopada, ale według prognoz różnych ośrodków, nie mamy co liczyć na wielotygodniowe warunki zimowe w Polsce, chociaż na przełomie miesięcy mogą pojawić się silniejsze opady zimowe. Listopad zapisze się jako miesiąc ciepły.

Dużo jednak będzie zależeć czy zimne masy powietrza z północy dotrą nad Morze Śródziemne. Jeśli tak się stanie, to wtedy może dochodzić do rozwoju wydajnych opadowo niżów z rodowodem śródziemnomorskim, których trajektoria powinna być skierowana w naszą część Europy. Przed nami jednak wiele aktualizacji modeli numerycznych, jakie mogą wprowadzić istotne zmiany w wyliczeniach. Prognozy stale monitorujemy i będziemy Was informować o kolejnych wyliczeniach.

POŁOŻENIE OPADÓW

1 komentarz do “Mróz i śnieg w prognozach. Duża dynamika w pogodzie. Czy zima nadejdzie z końcem listopada do Polski?”

Możliwość komentowania została wyłączona.