Mróz uderzy. Na wschodzie nawet do -25 stopni. Na jak długo zima wróci w nasz region?

Wkurzam się, gdy przygotowuję dla Was wpis takiej treści. Kocham pisać dla Was pozytywne prognozy, a takich ostatnio jest dość sporo. Może trochę naiwnie myślałem, że wiosna rozgości się u nas już na stałe. Myliłem się, ponieważ rozpoczynający się nowy tydzień przyniesie nam mróz. Na wschodzie kraju nocami temperatury spadały będą dość mocno. W Europie Wschodniej zima mocno da się we znaki. Spójrzmy na prognozy.

Mróz na wschodzie Europy będzie bardzo silny. Dlaczego?

Jeśli czytaliście nasze weekendowe wpisy, wiecie, że na wschodzie kontynentu rozbudowuje się coraz silniejszy ośrodek wysokiego ciśnienia. Z każdym dniem rozpoczynającego się tygodnia wyż rozbudowywał będzie się także o północną Europę.

Mróz w Europie będzie się nasilał. Przyczyna wyże baryczne
Mróz w Europie Wschodniej. Przyczyną wyże

Wraz z rozbudową wyżu na północy kontynentu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół wyżu na wschód Europy spływać zacznie coraz chłodniejsze powietrze. Skutkowało będzie to coraz silniejszymi spadkami temperatury w wielu regionach, nie tylko wschodniej Europy. Spływ chłodu doskonale obrazuje mapa z prognozą temperatury mas powietrza w wyższych partiach troposfery na końcówkę przyszłego tygodnia. Mróz rozleje się nie tylko na wschodzie, ale i w centrum kontynentu.

Mróz w Europie w końcówce tygodnia
Mróz obejmie znaczną część kontynentu

Wiemy już, dlaczego rozpoczynający się tydzień przyniesie nam znaczne spadki temperatury w wielu regionach Europy. Sprawdźmy teraz kiedy i gdzie mróz będzie w Europie najsilniejszy.

Silny mróz w Europie. Gdzie i kiedy zrobi się naprawdę zimno?

Marzyła mi się wiosna i stałe temperatury powyżej 15 stopni Celsjusza. Tymczasem zima postanowiła jeszcze pogrozić nam palcem. Rozpoczynający się tydzień przyniesie spadki temperatury w naszym kraju poniżej zera. Jednak to nie w Polsce mróz będzie w najbliższym czasie najsilniejszy. Sprawdźmy prognozy temperatury.

Mróz nadciąga ze wschodu Europy

Na powyższej animacji doskonale widać spływ chłodnych mas powietrza z północnego wschodu w nasz region. Jeszcze w niedzielę i poniedziałek w naszym regionie temperatury będą iście wiosenne. Jednak już od wtorku z każdą nocą robiło będzie się chłodniej. O samych temperaturach w Polsce pisał będę za chwilę. Teraz zostańmy przy Europie, ponieważ mróz w drugiej części tygodnia na wschodzie kontynentu będzie naprawdę silny. Spójrzmy na mapę z prognozą temperatury na końcówkę tygodnia.

Prognoza temperatury dla Europy na koncówkę tygodnia
Prognoza temperatury na końcówkę tygodnia

Widzimy, że w zachodniej i centralnej Rosji mróz sięgał będzie -25 stopni Celsjusza. Bardzo niskie temperatury sięgnął również wschodu Białorusi, czy lokalnie Republik Bałtyckich. Silne ochłodzenie w Europie Wschodniej i Centralnej potrwa do okolic przyszłego weekendu. Teraz spójrzmy jak wygląda sytuacja dla Polski. Pezeczytaj również: Silna wichura uderzy w Europie. Czy huraganowy wiatr dotrze do Polski?

Ochłodzenie w Polsce. Na jak długo temperatury powędrują w dół?

Wiemy już, że w Europie w najbliższym czasie zrobi się bardzo zimno. Idąc rano na spacer z psem widziałem, że wiele drzew wypuściło już tzw. „pączki” lub „bazie”. Sprawdźmy zatem, czy mróz nie będzie w kraju na tyle silny, by zaszkodzić roślinności, która już ewidentnie obudziła się po zimie do życia. Pierwsze przymrozki pojawią się w kraju w nocy z wtorku na środę. Tej nocy temperatura spaść może do -3 stopni na północnym wschodzie kraju. Delikatnie poniżej zera widzą prognozy temperatury również dla południa kraju.

Mróz w Polsce w przyszłym tygodniu
Mróz w Polsce w drugiej połowie tygodnia

Jeszcze chłodniej zrobi się w kraju w drugiej połowie tygodnia. Mróz nocami sięgał będzie -5 stopni na nizinach. W górach i na obszarach podgórskich temperatura spadać może nawet w okolice -10 stopni. Za dnia wartości temperatury nie będą przekraczały +5 stopni Celsjusza. Widzimy zatem, że wiosna jeszcze wycofa się z regionu. W okolicach przyszłego weekendu w kraju zrobi się cieplej. Niestety, przeglądając mapy temperatury o dłuższym zasięgu widzimy, że niskie temperatury jeszcze wrócą do Polski. To jednak odległe terminy w prognozach. Liczę na to, że prognozy temperatury ulegną jeszcze korektom.