Na południowym-wschodzie Polski mogą wystąpić dziś burze. Lokalnie silniej popada

We czwartek wpływ na pogodę w Polsce ma układ wysokiego ciśnienia znad Azorów. Przeważający obszar naszego kraju znajduje się w chłodniejszej i bardziej stabilnej masie powietrza polarno-morskiego napływającej znad zachodniej Europy. Jedynie na południowym-wschodzie i częściowo wschodzie powietrze będzie bardziej wilgotne i niestabilne i tam niewykluczone są burze. W środkowej troposferze widoczna jest również zatoka niżowa znad Ukrainy, która wspomóc może rozwój chmur Cb.

Modele numeryczne prognozują niską niestabilność powietrza na poziomie 400 J/kg – 1100 J/kg. Na wszystkich niemal poziomach występować ma niewielkie przepływ mas powietrza, zatem pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości. Rozwój chmur konwekcyjnych odbywać ma się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Podczas przechodzenia komórek opadowych i burzowych może silniej powiać do 60 km/h, prawdopodobny drobny grad, na ogół nie przekraczający 0,5 cm do 1 cm. Opady deszczu do 10 mm – 20 mm. Obecność suchych warstw powietrza w środkowej troposferze ograniczać będzie rozwój chmur Cumulonimbus.

Ryzyko wyładowań jest na niskim poziomie (30% szans), jeśli się pojawią, to na ogół pojedyncze. Największe szanse na burze będą popołudniu, zanikać zaczną wieczorem, lokalnie konwekcja utrzyma się po zachodzie słońca, jednak nigdzie nie powinno już grzmieć.

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska w okresie 16.08.2018 r. do 17.08.2018 r. godzina 8 czasu lokalnego

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ