Nad Polską pojawiły się burze. W kolejnych godzinach możliwe następne zjawiska konwekcyjne

W niedzielę od zachodu Europy rozbudowuje się klin wyżu znad Azorów. We wschodniej połowie kraju na aurę wpływa pofalowany front atmosferyczny. W środkowej troposferze uwidacznia się obecność górnej zatoki w polu geopotencjału z wyraźnie obniżoną temperaturą powietrza, zwłaszcza w północnej części Polski.

Zjawiska burzowe prognozowane są dzisiaj we wschodniej części Pomorza. Zalegać będzie na tym obszarze chłodniejsza masa powietrza. Wystąpi tutaj nieco większy gradient temperatury około 6,5 °C/km. Prognozowany wyraźnie nasilony przepływ mas powietrza, co przełoży się na silniejsze pionowe ścinanie wiatru od 12 m/s do 20 m/s. Prędkość wiatru do 70 km/h w czasie burz, istnieje ryzyko pojawienia się lejków kondensacyjnych a nawet w pełni wykształconych trąb wodnych w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego.

Zjawiska burzowe możliwe są w niedzielę na wschodzie, południowym-wschodzie Polski. Nie powinny jednak przynosić groźnych zjawisk. Konwekcja formować może się dalej w zasięgu strefy pofalowanego frontu atmosferycznego. Pewnym czynnikiem jednak hamującym potencjał konwekcyjny i ilość chmur Cb może okazać się zachmurzenie, miejscami w system zachmurzenia warstwowego wbudowane mogą być chmury cumulonimbus. Wtedy prawdopodobne są opady deszczu i wyładowania atmosferyczne.

Od zachodu rozbudowuje się klin wyżu znad Azorów, co stopniowo prowadzić ma do stabilizacji atmosfery. Burze w tej części kraju przynosić mają głównie ulewne opady deszczu do 20 mm, ryzyko opadów gradu i wiatru powyżej 70 km/h jest niskie.

Prognozowany obszar burz w dniu 26.08.2018 r. do godziny 20 IMGW-PIB

Konwekcyjna prognoza Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW TUTAJ