Nad Polską rozwijają się burze. Lokalnie może mocno popadać, niewykluczony grad

Dzisiaj wschodnia połowa kraju znajduje się jeszcze pod wpływem niżu znad Morza Czarnego. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się mało aktywny front chłodny. Przed frontem powstały burze. Przeważnie są to pojedyncze komórki burzowe.

Sytuacja synoptyczna w dniu 29.06.2018 r. godzina 12 UTC (ICON prognoza czwartkowa)

Doskonale widać, że inicjacja konwekcji następuje przed nacierającym od północnego-zachodu frontem chłodnym. Tworzą się na ogół pojedyncze komórki burzowe ułożone wzdłuż strefy nacierającego frontu.

Warunki panujące w troposferze sprzyjają dzisiaj powstawaniu na ogół pojedynczym ośrodkom burzowych. Charakteryzują się one na ogół intensywnymi opadami deszczu spowodowane jest to dużą wodnością atmosfery masy z rejonu Morza Czarnego. Zawartość wody w pionowym słupie powietrza sięga od 30 mm do 40 mm. Niskie pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km, na ogół poniżej 10 m/s utrudniają lepszą organizacje konwekcji. Dlatego powstają na ogół pojedyncze, krótkotrwałe komórki burzowe, które lokalnie mogą łączyć się w słabo zorganizowane multkikomórki.Średni okres życia komórki burzowej wyniesie dziś od 15 do 45 minut.

Oprócz ulewnych opadów od 10 mm do 30 mm, lokalnie spaść może grad o średnicy od 1 cm do 2 cm, jak i też niewykluczone, że mocniej powieje do 70 km/h.

Obszar z możliwością burz w piątek według IMGW-PIB

Komórki burzowe doskonale widoczne są na zobrazowaniach radarowych z polskiej sieci POLRAD

Przeważnie generują pojedyncze wyładowania atmosferyczne wynika to z ich słabej rozciągłości pionowej.

Gdzie zagrzmiało?

Wyładowania atmosferyczne zanotowano m.in w okolicach Krynicy Zdrów, jak i też pomiędzy Dębicą i Rzeszowem. Zagrzmiało również w rejonie Przemyśla i Jarosławia.

Rozwój konwekcji z lokalnymi burzami obserwowany jest również na obszarze województwa lubelskiego. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne odnotowano koło Bychawy, Modliborzyc oraz Janowa Lubelskiego. Zagrzmiało także w okolicach Jabłonny Pierwszej, ale także Piask.

Wraz z dalszą wędrówką frontu chłodnego na południe zasięg burz coraz bardziej ograniczany będzie do południowej części kraju. W pasie dzielnic południowych może grzmieć lokalnie do godzin wieczornych, bądź do pierwszej części nocy. Następnie przeważający obszar Polski znajdzie się w już chłodniejszej i bardziej stabilnej masie powietrza polarno-morskiego, w której rozbudowywać ma się klin wyżu znad Skandynawii.

BIEŻĄCE POŁOŻENIA BURZ MOŻECIE ŚLEDZIĆ TUTAJ