Nad Polską w środę pojawią się burze. Punktowo mogą powodować zalania

We środę pogodę w Polsce kształtuje rozległa zatoka niżowa z ośrodkami w rejonie Morza Czarnego i Turcji. Z południowego-wschodu, wschodu napływa całkiem ciepła i wilgotna masa powietrza, natomiast w rejonie Mazur zaznacza się górny niż.  Modele numeryczne sugerują rozwój liniowej strefy zbieżności wiatru, która może okazać się kluczowa do inicjacji chmur burzowych. Na zachodzie kraju obecny jest klin wyżu znad Skandynawii, tam też powietrze jest powietrze i suchsze, dlatego nie ma warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji.

Po wtorkowych burzach, środa przyniesie kontynuację niespokojnej aury. Pogodę zaczyna kształtować rozległa zatoka związana z płytkimi niżami z okolic Morza Czarnego i Turcji. Na skalę synoptyczną może okazać się ona kluczowa do powstania głębokiej, wilgotnej konwekcji, zwłaszcza na wschodzie Polski.

Pewnym czynnikiem hamującym rozwój chmur burzowych może okazać się duże zachmurzenie chmurami piętra niskiego, skutecznie, utrudniając nagrzewanie planetarnej warstwy granicznej.

Należy mieć jednak na uwadze, że na obszarze województwa lubelskiego, małopolskiego, jak i też podkarpackiego oraz na Mazowszu i Podlasiu uformować może się kilka burz. Zarówno w formie pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych, ale na ogół słabo zorganizowanych klastrów wielokomórkowych.

Podstawowym zagrożeniem ze strony środowych burz będą ulewne opady deszczu. Spodziewana jest miejscowa akumulacja opadów od 15 mm do 40 mm.

Oprócz tego możliwy jest grad o średnicy od 1 cm do 2 cm. Poszczególne i najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe wykazywać mogą się zwiększoną aktywnością elektryczną i miejscowymi porywami wiatru do 70 km/h.

Średni okres życia pojedynczej burzy wyniesie od 15 minut do godziny. Obok jednak wygasającej burzy na granicy odpływu tworzyć mogą się następne.

Rozwój chmur burzowych spodziewany jest już na godziny południowe, szczytowa aktywność burzowa przypaść może na popołudnie, miejscami burzowa aura, mając na uwadze zaleganie chwiejnego sektora i obszarów wznoszenia utrzyma się po zachodzie słońca, grzmieć może lokalnie do rana. Przy czym burz powinno być mniej niż za dnia.

Wybrane modele numeryczne sugerują, że inicjacja konwekcji zajść może m.in w północnej i wschodniej części regionu, układać mogą się one wzdłuż dolno-troposferycznej strefy zbieżności wiatru południkowo, miejscami, powodując większe sumy opadów. Przemieszczać będą się z niewielką prędkością.

Pod wieczór i w nocy potencjał do przynoszenia opadów gradu będzie ograniczony, chociaż początkowo lokalnie nie można go wykluczyć . Punktowo występować będą opady ulewnego deszczu do 20 mm, wysoka aktywność elektryczna i wiatr do 65 km/h.

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na najbliższe 24 godziny

Według IMGW-PIB na dzień 5.09.2018 r.

ZE WZGLĘDU NA DUŻĄ LOKALNOŚĆ ZJAWISK BURZOWYCH ZALECAMY ŚLEDZIĆ BIEŻĄCE DANE RADAROWE I ZDJĘCIA SATELITARNE ORAZ DETEKTORY WYŁADOWAŃ. DOSTĘPNE POD ADRESEM PONIŻEJ.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa

Dodaj komentarz