Nadchodzi koniec letniej pogody, możliwe linie szkwałowe. Czeka nas silny podmuch chłodu i burze z porywistym wiatrem


Wielkimi krokami zbliża się koniec letniej pogody. Do Polski nadchodzi duże ochłodzenie, front chłodny, który przyniesie zmianę warunków pogodowych jest coraz bliżej naszej zachodniej granicy.

W nocy z czwartku na piątek nad wschodnią połową kraju zaznaczać będzie się jeszcze wyż z centrum nad Ukrainą. Nad pozostały obszar Polski od zachodu nasuwać będzie się rozległa zatoka niżowa związana z niżem znad Morza Norweskiego i wtórnym w rejonie Wysp Brytyjskich. Pozostaniemy w południowym-zachodnim przepływie mas powietrza.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 20.09.2018 r. dla miasta Warszawa, godzina 06 UTC. Ukazany jest napływ powietrza na poszczególnych poziomach izobarycznych

Prognoza sytuacji synoptycznej w piątek na godzinę 12 UTC, model ICON

Wkroczenie frontu chłodnego spodziewane jest na godziny popołudniowe. Znajdziemy się w osi zatoki niżu Morza Norweskiego. Dodatkowo w środkowej troposferze nasuwać będzie się górna zatoka niżowa zbudowana z mocno wychłodzonego strumienia powietrza. Spodziewany jest w piątek rozwój burz, których podstawowym zagrożeniem będą silne porywy wiatru.

Na poziomie izobarycznym 850 hPa (1550 m.n.p.g) prędkość wiatru wyniesie od 18 m/s do 25 m/s. Nieco wyżej, bo w środkowych warstwach troposfery w przedziale od 35 m/s do 40 m/s. Istotnie nasilony przepływ mas powietrza na poszczególnych poziomach izobaryczny przyczyni się do wystąpienia silnych pionowych uskoków wiatru od 16 m/s do 25 m/s w warstwie izobarycznej 0-6 km.

Podczas burz prawdopodobne są porywy wiatru od 70 km/h do 90 km/h, możliwy grad i silne, lecz na ogół krótkotrwałe ulewy z powodu wyraźnie nasilonego wiatru w środkowej troposferze, ograniczać będzie to ryzyko zalań.

Prognozowany jest dość stromy gradient temperatury, ale w planetarnej warstwie granicznej uwidacznia się wyraźny deficyt wilgotności. Spodziewana jest przez modele numeryczne niewielka chwiejność termodynamiczna przed nacierającym od zachodu frontem chłodnym.

Kluczową rolę odegra jednak silne wspomaganie związane z nasuwającym się frontem chłodnym, prognozowana jest wyraźna i silna strefa konwergencji wiatru w dolnych dwóch kilometrach troposfery oraz wzmożone wymuszanie wznoszenia na wysokości izobarycznej 700 hPa.

W warunkach istotnie nasilonego środowiska kinematycznego chmury Cb łączyć powinny się w zespoły konwekcyjne, przybierając formę liniowe, nawet z segmentami szkwałowymi. W takiej sytuacji prędkość wiatru do 90 km/h może zostać osiągnięta a nawet punktowo przekroczona. Burzom towarzyszyć mogą ulewy od 15 mm do 30 mm i grad do 1,5 cm.

Rozwój burz oczekiwany jest na godziny popołudniowe i wieczorne. Wyraźnie nasilony wiatr obserwowany będzie również podczas przechodzenia frontu bez zjawisk burzowych.

Prognozowany obszar według IMGW-PIB w piątkowy dzień

Noc z piątku na sobotę według IMGW-PIB

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ

Dodaj komentarz