Najnowsza pogoda na zimę 2019/2020 dla Polski. Ciepłe okresy, burze i epizody z chłodem

Pogoda na zimę 2019/2020 dla Polski. Sprawdźmy trend w pogodzie na nadchodzącą zimę. Wbrew powszechnym informacjom nie nadchodzi zima stulecia do Europy. Zdarzać będą się oczywiście okresy z ujemną temperaturą i kilkunastostopniowymi mrozami oraz obfitymi opadami śniegu. Szczególnie, gdy pojawią się niże z basenu Morza Śródziemnego.

Zima 2019/2020 na obszarze Polski na ogól charakteryzować będzie się dodatnią anomalią temperatury. Nie zabraknie napływu atlantyckich, ciepłych mas powietrza, chociaż chłodne okresy na pewno wystapią.

Prognozowana dodatnia anomalia temperatury przez model CFS nie oznacza, że opady śniegu i mrozy nie wystąpią. Te są jak najbardziej możliwe zwłaszcza na przełomie grudnia i stycznia oraz stycznia i lutego. Wtedy ataki zimy są najczęstsze i najsilniejsze. Jednak najbliższa zima nie powinna być chłodniejsza od ubiegłej.

Całkiem prawdopodobne jest, że przy dynamicznej cyrkulacji atmosfery możliwe są wichury na obszarze Polski. Tych zjawisk na przełomie jesieni i zimą może być kilka, lokalnie prawdopodobne są nawet szkody.

Adwekcja chłodnych mas powietrza znad Arktyki jest możliwa, ale również znad Syberii. Blokada antycyklonalna nad Skandynawią może spowodować napływ chłodu z rejonów podbiegunowych, wtedy fale mrozów są możliwe.

Na ogół jedna nadchodząca zima będzie ciepła. Temperatura zazwyczaj będzie wyższa na zachodzie Polski, gdzie oddziaływać będą masy znad Atlantyku, nieco chłodniej ma być na wschodzie, w tym rejonie zaznaczać może się powietrze kontynentalne ze wschodu.

Zimą zdarzać mogą się również burze. Zarówno podczas adwekcji chłodnych mas powietrza za frontami chłodnymi, jak i też na aktywnych frontach chłodnych głębokich układów niskiego ciśnienia. Prawdopodobne są one zwłaszcza w masie arktycznej, morskiej, ale również w ciepłych wycinkach głębokich niżów przy dużej dynamice w troposferze.

Poniżej można prześledzić prognozowaną anomalię temperatury przez model CFS na zimę 2019/2020 r. w skali Europy

Dodaj komentarz