Najnowsza prognoza: Niebezpieczna wichura blisko województwa lubelskiego, możliwe kolejne burze

Pogoda od początku marca jest dynamiczna. Jednak szczególnie niebezpieczna aura panuje w sobotę. Nad Polską występują burze z silnym wiatrem i nawet gradem. Sytuacja pogodowa niczym nie przypomina marca. Jest dosyć ciepło za sprawą dobrze funkcjonującej strefowej cyrkulacji atmosfery. W przednich częściach układów niskiego ciśnienia napływa cieplejsze powietrza, w tylnych chłodniejsze powietrze.

Treść ostrzeżenia IMGW-PIB

Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 2
prawdopodobieństwo: 90%

Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach po południu do 80 km/h, a w drugiej połowie nocy do 110 km/h, z kierunków zachodnich. W pierwszej połowie nocy wiatr będzie przejściowo słabszy, w porywach do 65 km/h.

Miejscami występowały burze w województwie lubelskim

Burze

Sytuacja meteorologiczna: Miejscami występują burze, którym towarzyszą opady deszczu o natężeniu 5-10 mm/h oraz opady krupy lodowej lub gradu. Dodatkowo w ich zasięgu mogą występować krótkotrwałe porywy wiatru do 95 km/h.
Dotyczy powiatów: parczewski, bialski, radzyński, rycki, łukowski
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Komunikat meteorologiczny
Ważne:
Od: 2019-03-09 17:50
Do: 2019-03-09 20:00
synoptyk IMGW-PIB: Anna Woźniak
Czas wydania: 2019-03-09 17:50
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie

Prognozowane porywy wiatru w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 1 czasu lokalnego w Polsce. Fala wiatru stopniowo zmierzać ma na wschód, możliwe burze. Model UMPL 4 km, ICM UW
Prognoza porywów wiatru na godzinę 3 w nocy przez model UMPL 4 km, źródło ICM-UW, meteo.pl
Prognoza na dzień 10 marca 2019 r. godzina 5 czasu lokalnego. Główna fala wiatru dotrze do województwa lubelskiego nad ranem w niedzielę. Model UMPL 4 km, ICM UW, meteo.pl
Prognozowane maksymalne porywy wiatru na dzień 10 marca godzina 6 czasu lokalnego, model UMPL 4 km
Prognoza porywów wiatru według ARPEGE na dzień 10 marca 2019 r. godzina 2 czasu lokalnego
Porywy wiatru prognozowane na godzinę 3 w nocy 10 marca 2019 r. model ARPEGE
Prędkość wiatru może przekroczyć ponad 100 km/h, zwłaszcza, gdy pojawi się konwekcja i burze
Z niżem związana ma być kolejna strefa opadów, prognoza na dzień 9 marca 2019 r. godzina 23 UTC
Lokalnie możliwe silne porywy konwekcyjne i burze
Główna fala wiatru przejdzie około godziny 7 rano w niedzielę. Silny, miejscami porywisty wiatr utrzyma się jednak przez całą niedzielę.

UWAGA!

Warto zabezpieczyć przedmioty, które może unieść wiatr, przestawić samochody spod drzew. Uderzenie wichury w województwo lubelskie ma mieć miejsce nad ranem w niedzielę. Najpierw wiatr zacznie nasilać się na zachodzie województwa, potem w centrum i na wschodzie. W przypadku pojawienia się porywów konwekcyjnych prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h. Niewykluczone są burze.

Kolejna wichura może przejść w nocy z niedzieli na poniedziałek, prognozy te jednak ulegają jeszcze zmianom. W niedzielę więcej informacji.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ POD ADRESEM PONIŻEJ, JAK I TEŻ OPADÓW

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/