Nawałnice i burze na południu. Tornado łamało słupy energetyczne i wyrywało drzewa z korzeniami i burzyło budynki

Jeszcze kilka dni temu narzekałem, że w Turcji jest obecnie zimno i nie polecam lecieć tam zagrzewać kości. Obecnie w region napłynęły cieplejsze masy powietrza. Przyniosło to burze i nawałnice. We wtorek 11 kwietnia w centralnej Turcji przetoczyło się silne Tornado. Burza spowodowała duże zniszczenia.

Nawałnice wracają do Europy Południowej

Wkraczamy w okres, w którym coraz częściej pojawiały będą się doniesienia, że w w Europie pojawiły się niszczące nawałnice. W Polsce w kwietniu również bywały już incydenty burzowe o dużym natężeniu. Obecnie burze nad Polską nie są jeszcze bardzo silne. W przeciwieństwie do zjawisk jakie wystąpiły w dniu wczorajszym w Turcji. Co prawda patrząc na ilość wyładowań występującą we wtorek nad Turcją, nic nie wskazywało na to, że burze mogą być lokalnie tak silne.

Mało wyładowań, a nawałnice były silne. Tornado w Turcji
Nawałnice przyniosły tornado w Turcji

Jednak około godziny 14.30 na północy prowincji Aksaray burza wygenerowało tornado. Lej przeszedł przez miejscowości Avşar, Camili, Göllü, Kurtini i Kirimini Köylerimizde. W sumie, trasa tornada to aż 22 kilometry, a przechodząc przez powyższe miejscowości trąba powietrza wygenerowała mnóstwo zniszczeń. Świat obiegły zdjęcia z profilu FaceBook @Aksaray_68, na których to widać zarówno trąbę powietrzną, jak i zniszczenia. Przeczytaj również: Potężne wichury na zachodzie kontynentu

Tornado w Turcji przyniosło duże zniszczenia
Tornado w Turcji przyniosło duże zniszczenia. Źródło fotografii: Profil FB Aksaray_68

Poszperałem dla Was w sieci nieco więcej, już prawie nauczyłem się języka tureckiego, jednak udało mi się dotrzeć do nagrań zarówno samej trąby powietrznej, jak i zniszczeń jakie ta spowodowała. Biorąc pod uwagę, że jeszcze kilkadziesiąt godzin temu w Turcji nocami panowały przymrozki, zmiana pogody w regionie jest naprawdę bardzo duża. Wczorajsze burze nie były to typowe, rozległe nawałnice. Jednak lokalnie pogoda była naprawdę groźna. Na zakończenie wątku dodam, że poważnie ranny został mężczyzna, który znajdował się wewnątrz jednego ze zniszczonych przez tornado budynków.

Potężne tornado w Turcji

Burze w Polsce będą występowały, jednak nie będą tak silne jak na południu

Nie będę bardzo rozpisywał się tu o burzach w Polsce. Tym zajmujemy się w codziennych komunikatach konwekcyjnych dotyczących pogody w Polsce. Jednak jeśli wpis traktuje o burzach i nawałnicach, to kilka zdań w tym temacie przygotowałem. Burze będą występowały w Polsce zarówno dziś, jak i w kolejnych dniach. W środę zagrzmieć może w pasie centralnym Polski w obrębie oddziaływania słabnącego frontu okluzji. W czwartek na zachód kraju wkroczy strefa frontu i tutaj również mogą pojawić się burze. Piątek może przynieść burze w centrum kraju. W weekend, w związku z przechodzeniem przez kraj płytkiego niżu z południa również możliwe są burze. Jednak pomimo, że grzmieć w kraju może praktycznie codziennie, to nie będą to silne nawałnice. Tornado, czy opady dużego gradu z pewnością w najbliższych dniach nam nie grożą.