Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Nawałnice i burze w niedzielę 14.08.2022. Prognoza konwekcyjna. Gdzie dziś burze w Polsce

Burze dziś w Polsce. Gdzie jest burza 14 sierpnia

W porannej prognozie pogody obiecałem, że przygotuję wpis dedykowany burzom. Słowa dotrzymuję. W tym wpisie zajmiemy się wyłącznie burzami, ponieważ tych w Polsce dziś nie zabraknie. Przed nami bardzo burzowy dzień. Pogoda lokalnie może być dziś groźna.

Nawałnice od rana na zachodzie Europy

Wczorajszy dzień rozpoczęliśmy burzowo w naszym kraju. Dziś o poranku w Polsce jeszcze jest spokojnie. Nie oznacza to jednak, że spokojnie jest na całym kontynencie. Bardzo aktywny niż znajduje się obecnie w regionie południowo zachodniej Europy. Prowadzi to do bardzo dynamicznej pogody choćby we Francji, gdzie od rana w niedzielę 14 sierpnia przechodzą silne burze. Spójrzmy na detekcję wyładowań blitzortung.org.

Silne burze przechodzą nad Francją
Burze od rana we Francji. Niedziela 14 sierpnia

Prócz rozproszonych komórek burzowych, nad Francją przechodzi obecnie układ MCS. Na jego czele z pewnością dochodzi do silnych podmuchów wiatru. Układ ten jest również bardzo aktywny elektrycznie. Rzadko w Europie zdarzają się tak aktywne elektrycznie burze o tak wczesnej porze doby. Niż, choć wypełniający się znajduje się obecnie również na południe od naszego kraju. Przyniesie on burze w Polsce podczas dzisiejszego dnia. Zobacz także: Piekielny upał zbliża się do Polski.

Burze dziś w Polsce. Warunki do powstawania konwekcji

Głównym inicjatorem dzisiejszych burz jest wspomniany powyżej niż. To za jego sprawą do kraju napływa ciepłe, bardzo wilgotne i chwiejne powietrze z południowego wschodu. Za sprawą wilgotnych i ciepłych ma powietrza energia CAPE wzrośnie dziś w kraju do nawet 1700-2000 J/kg.

Burze dziś nad Polską w dużej energii CAPE
Burze rozwiną się dziś w sporej energii CAPE

Jak widać najwięcej energii dostępnej konwekcyjnie zgromadzi się na wchodzie kraju. I to właśnie tutaj burze dziś będą prawdopodobnie najsilniejsze. W kolejnych godzinach niedzieli ta wysoka i bardzo wysoka zawartość wilgoci we wszystkich partiach troposfery przesuwać zacznie się również w głąb i na południe kraju. Co za tym idzie w kolejnych godzinach niedzieli burze pojawiać zaczną się nie tylko na wschodzie, ale również w centrum, na południu, a w drugiej części dnia również na zachodzie kraju. Burze dziś najsłabsze (o ile w ogóle wystąpią) na północy Polski.

Wróćmy do warunków burzowych na niedzielę. Całkowita wodność troposfery to dziś 35-40 mm. Oznacza to, że komórki konwekcyjne będą bardzo wydajne opadowo. Biorąc pod uwagę, że nad jednym obszarem przechodzić dziś może kilka burz, zalania są dziś bardzo prawdopodobne. Do tego należy dodać dość niski przepływ powietrza (DLS do 15 m/s). Za sprawą niskiego przepływu komórki konwekcyjne przesuwały się będą dziś wolniej jak wczoraj. Burze i opady przesuwały będą się ze wschodu na zachód. Sprawdź szczegółową prognozę pogody na 14 sierpnia dla Polski.

Gdzie dziś wystąpią burze w Polsce?

Łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie gdzie wyładowania dziś nie wystąpią. Choć i to nie jest do końca oczywiste, ponieważ zjawiska konwekcyjne możliwe są dziś niemal w całym kraju. Najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych dziś na północy i północnym zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze burze są dziś bardzo prawdopodobne.

Burze dziś mogą być groźne. Ostrzeżenia PŁB
Burze dziś nad Polską. Mapa ostrzeżeń PŁB

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez Polskich Łowców Burz. Na mapie widać, że dla większości regionów wydany został pierwszy stopień ostrzeżenia przed zjawiskami konwekcyjnymi. Burze występować mogą niemal w całej Polsce. Do tego praktycznie wszędzie zjawiska mogą być dziś intensywne. Prawdopodobnie wyładowania jako pierwsze pojawią się dziś na wschodzie kraju. W kolejnych godzinach chwiejne, wilgotne masy powietrza pojawią się również w centrum i na zachodzie. Tam burz spodziewam się po południu i wieczorem. Do wczesnego rozwoju konwekcji dojść dziś może również w górach. To za sprawią orografii terenu, która wspomagała będzie konwekcję. Burze w Polsce wystąpią dziś z pewnością. Niewiadomą pozostaje, czy już od rana, gdyż w wielu miejscach kraju wciąż zalega zachmurzenie po nocnym opadach deszczu i burzach. Zjawiska konwekcyjne trwać mogą nad Polską również w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zawsze aktualne położenie burz i opadów znajdziecie w tym miejscu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk