Nawałnice w Polsce już w nocy. Czeka nas bardzo dynamiczne ochłodzenie

O tym, że dzisiejszy upał w Polsce będzie bardzo silny napisały już chyba wszystkie portale w sieci. Pisałem o tym również ja w swoim porannym alercie pogodowym na dzień dzisiejszy. W tym wpisie chciałbym jednak wybiec w przyszłość. Możliwe, że już jutro czekają nas silne nawałnice. Przyjrzymy się sprawie i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy pogoda w Polsce w poniedziałek będzie bardzo groźna.

Upał zakończą nawałnice

Pamiętam jeden fakt jeszcze z czasów dzieciństwa, gdy dopiero zaczynałem fascynować się pogodą i burzami. Silny upał praktycznie zawsze kończy się silnymi, bardzo aktywnymi elektrycznie burzami. Ileż to wieczorów i nocy spędziłem na burzowych łowach, właśnie po upalnym, gorącym dniu. Czy tak będzie i tym razem? Już dzisiejszy wieczór pokazuje, że tak. Front atmosferyczny uaktywnił się w godzinach późno popołudniowych nad Polską. Obecnie nad północnymi regionami kraju przemieszcza się linia burz.

W niedzielny wieczór linia burz rozciąga się od Zielonej Góry, przez Bydgoszcz po Trójmiasto. Lokalnie są to nawałnice niosące grad, ulewny deszcz, a przede wszystkim mnóstwo wyładowań atmosferycznych. W kolejnych godzinach nocy z niedzieli na poniedziałek nurze i nawałnice sunąc będą na wschód kraju w kierunku Warmii, Mazur i obszarów centralnych Polski.

Poniżej mapa baryczna Europy na jutrzejszy dzień. Widać, że w naszym regionie przechodził będzie wycinek większego systemu frontów atmosferycznych. Front uaktywni się nad Polską przynosząc dość dynamiczną wymianę mas powietrza. Podczas gdy przed frontem (wschód, południe, południowy wschód) zalegać będzie bardzo ciepłe powietrze przynosząc upał, za frontem temperatury będą aż o kilkanaście stopni niższe. Tak duży kontrast termiczny może przynieść burze w kraju, jednak na ten moment nie prognozuję, by były to silne nawałnice.

Front atmosferyczny w poniedziałek uaktywni się. Czekają nas nawałnice?

Burze tak, jednak raczej nie niszczące nawałnice

Front atmosferyczny przesuwał będzie się nad Polską już od godzin porannych w poniedziałek. Dodatkowo, na zachodzie kraju utworzy się płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Wspomagał będzie on rozwój konwekcji nad Polską.

Zachmurzenie osłabi rozwój konwekcji w kraju

Szczęśliwie, w większości zachodniej Polski od rana czeka nas spore zachmurzenie. To znacznie ograniczy rozwój burz w tej części kraju. Burze jak najbardziej będą pojawiały się również na zachodzie, jednak nie będą to z pewnością silne nawałnice. Mieszkańcy zachodu kraju doczekają się ochłodzenia raczej w spokojnych warunkach pogodowych. Groźniej może być we wschodniej połówce Polski. Tutaj front dotrze w godzinach popołudniowych, więc w najlepszym podczas doby okresie do rozwoju burz. Tutaj lokalnie mogą pojawiać się nawałnice. Największym zagrożeniem ze strony jutrzejszych burz na wschodzie mogą być nawalne opady deszczu, mnóstwo wyładowań atmosferycznych, a także opady gradu. Ten może być duży w przypadku rozwoju superkomórek burzowych. Jednak to gdzie i jak silne będą burze konkretnie w poniedziałek, opiszę w dniu jutrzejszym, w porannej prognozie konwekcyjnej. Dziś tylko wstępnie ostrzegam, że dwudniowy upał w Polsce mogą zakończyć silniejsze nawałnice.

Ostrzeżenia IMGW przed silniejszymi burzami

W porannym wpisie o możliwie rekordowym upale pokazywałem ostrzeżenia IMGW odnośnie temperatur nad Polską. Obecnie prezentuję ostrzeżenia przed burzami wydane na oficjalnym portalu ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Nawałnice przejdą przez Polskę Wschodnią?

Cały kraj otrzymał ostrzeżenia przed burzami pierwszego stopnia. Synoptycy IMGW wydali „dwójkę” dla północnego wschodu Polski. Tutaj mogłyby pojawić się w poniedziałek silne nawałnice. Południowy wschód to kontynuacja drugiego stopnia ostrzeżenia przed upałem, który w poniedziałek pojawi się jeszcze właśnie w tej części kraju. Podsumowując, jutro w Polsce pojawią się burze. Czy będą to silne nawałnice? W większości kraju raczej nie, ale na wschodzie kraju pogoda może być jutro groźna. Jutro z rana pojawi się dokładna prognoza konwekcyjna uwzględniająca zachmurzenie po obecnie występujących nad Polską burzach. Do czasu wydania prognozy zachęcam do zaglądania do radaru burz i opadów. Na tej stronie pokazujemy gdzie obecnie jest burza i w jakim kierunku się przemieszcza.