Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Front burzowy sunie do Polski. Niebezpieczna pogoda. 15 tyś. wyładowań w godzinę. Układ MCS niesie szkody

Burze i groźna pogoda na zachodzie. Wtorek 20 czerwca


Lato pokazuje w Europie groźne oblicze. W wielu regionach na kontynencie panuje burzowa pogoda. Zobaczmy gdzie w obecnie w Europie burze są najgroźniejsze. Podczas gdy na zachodzie szaleją burze, w kraju jeszcze jest spokojnie. Już nie długo.

Groźna pogoda na zachodzie. Układ MCS powoduje szkody

W dniu dzisiejszym bardzo groźna sytuacja synoptyczna panuje na zachodzie Europy. Przemieszcza się tam front atmosferyczny z bardzo aktywną przedfrontową linią zbieżności wiatru. Już od godzin porannych bardzo aktywne burze przechodziły na południu Wielkiej Brytanii. Między innymi w Walii doszło do rozwoju kilku superkomórek burzowych niosących duży grad i nawalne opady deszczu. Jednak najgroźniejsza pogoda dzisiejszej doby dopiero przed nami.

Pogoda od rana jest groźna. Silne burze nad Europą
Groźna pogoda od rana. Burze w Wielkiej Brytanii

Powyżej mapa archiwalna z wyładowaniami zarejestrowanymi pomiędzy 8 rano o godziną 11. Już na tej grafice widać, że poszczególne burze szybko zaczęły organizować się w większą strukturę. Obecnie burza ta ma już postać dobrze zorganizowanego układu MCS. Na poniższej grafice na niebiesko zaznaczyłem obszar, gdzie już teraz MCS jest dobrze zorganizowany. Na pomarańczowo zaznaczyłem obszar, w którym w najbliższym czasie dobudują się kolejne burze.

Groźna pogoda na zachodzie Europy
Pogoda na zachodzie Europy jest groźna

Ponieważ mamy wczesne popołudnie superkomórki burzowe na południe od układu MCS mogą mieć niszczącą siłę. Konwekcja w obszarze zaznaczonym na pomarańczowo jest bardzo silna i dynamiczna, dlatego wnioskuję, że pogoda na północnym zachodzie Francji oraz na południu Belgii będzie w najbliższych godzinach bardzo groźna. Dojdzie tu do rozwoju kilku superkomórek burzowych, które w kolejnych godzinach wbudują się w południową część układu MCS. Obecnie pogoda w regionie niesie silnie rozbudowany układ MCS.

Burzowa pogoda na zachodzie
Pogoda na zachodzie przynosi coraz silniejszy MCS

Te burze do Polski nie dotrą (tej doby), jednak w kraju mamy dziś również dobrze warunki dla burz. Sprawdzaj gdzie jest burza w Polsce.

Burze w kolejnych godzinach również w Polsce

Obecnie (godzina 15) w kraju występują słabe burze na północnym wschodzie. Nie są to zjawiska w żaden sposób groźne. Jednak jak przyjrzymy się poniższej animacji, to zauważymy, że nad regony zachodnie wkroczyła strefa zachmurzenia związana z frontem atmosferycznym.

Możliwie groźna pogoda w kolejnych godzinach w Polsce

Przed strefą zachmurzenia już dochodzi do rozwoju burz. W przeciągu kilkudziesięciu minut groźna pogoda panować będzie w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę po Kujawy. Uważajmy, gdyż w najbliższym czasie na obszarze kraju rozwinąć może się kilka burz superkomórkowych. Burze możliwe są dziś niemal w każdym zakątku kraju. Jednak naprawdę groźnie zrobi się we wspomnianych regionach Polski Zachodniej. Burze trwać mogą również w godzinach nocnych. W kolejnych dniach w Polsce pogoda będzie jeszcze bardziej niebezpieczna. O tym jednak informowali będziemy w kolejnych wpisach pogodowych na stronie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk