Niebezpieczna pogoda nie odpuszcza. W środę przez Polskę przejdą gwałtowne burze

Dzisiaj Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia. W bardzo ciepłej i upalnej masie powietrza zwrotnikowego. Na wszystkich poziomach troposfery obserwuje się występowanie słabych wiatrów. Pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości, zatem na ogół tworzyć będą się pojedyncze komórki burzowe, bądź też klastry burzowe wzdłuż stref konwergencji wiatru.

Prognozowane jest wystąpienie umiarkowanie/dużej chwiejności termodynamicznej na poziomie od 1000 J/kg do 2000 J/kg. Duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza sprzyjać ma ulewnym opadom deszczu. PW wyniesie od 32 mm do lokalnie 45 mm. Dlatego nie wykluczone są zalania.

Niewielki przepływ mas powietrza sprzyjać będzie tworzeniu się na ogół pojedynczych komórek burzowych, bądź też klastrów wielokomórkowych.

Głównym zagrożeniem środowych burz będą obfite opady deszczu, lokalnie powodujące zalania. Wysokość opadu sięgać może od 10 mm do 45 mm. Obecność suchych warstw powietrza faworyzować może występowanie gwałtownych prądów zstępujących. Prędkość wiatru osiągnie prawdopodobnie od 60 km/h do 95 km/h. Spodziewane są także opady gradu, któremu sprzyjać ma duża chwiejność, oczekiwana średnica od 1 cm do 3 cm. Ponadto najlepiej rozbudowane w pionie chmury burzowe wykazywać mają się zwiększoną aktywnością elektryczną.

Burze występować mają już od godzin południowych, ale szczytowa aktywność burzowa zostanie osiągnięta popołudniu. Burzowa aura utrzyma się po zachodzie słońca. Szczególnie groźne burze możliwe są w pasie Polski południowej, cz. południowo-zachodniej, północno-zachodniej i wschodniej.

Spodziewany obszar wystąpienia gwałtownych burz według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

IMGW-PIB prognoza burzowa porównawcza na środę

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ

Dodaj komentarz