Niebezpieczna pogoda w środę. Niszczące burze przejdą nad krajem. Grad nawet 7 cm średnicy, wiatr ponad 110 km/h i opady burzowe 45 mm

Niebezpieczna, a miejscami nawet niszcząca pogoda w środę. Burze mogą prowadzić do występowania znacznych szkód materialnych.

Silne burze nad krajem

W środę Polska znajdzie w zasięgu oddziaływania rozległej zatoki niskiego ciśnienia przemieszczającego się znad zachodniej części Europy w głąb kontynentu na północny-wschód. Zasadniczo wpływ na pogodę będzie miał niż Wibke, który znajdzie się nad państwami bałtyckimi. Z północnego zachodu na południowy wschód wędrować ma front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Nad krajem zalegać mają wilgotne masy o charakterze polarno-morskim i zwrotnikowym, jakie sprowadzać powinny duże zachmurzenie z opadami deszczu, lokalnie intensywnymi oraz gwałtownymi burze z możliwym gradem, zwłaszcza w centralnej, wschodniej, południowej części kraju. Burze nie powinny wystąpić natomiast na północy i północnym zachodzie.

Sytuacja baryczna na 19.06.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

niebezpieczna pogoda i silne burze w kraju
Niebezpieczna pogoda i silne burze w kraju

Niszczące burze w środę nad Polską możliwe. Groźne godziny przed nami

W środę na obszarze Polski będą występować intensywne zjawiska burzowe. Prognozowane są zarówno superkomórki burzowe, jak i też układy liniowe. Rozwój burz nastąpi w gorącej, wilgotnej i chwiejnej masie powietrza, największa intensywność burz prognozowana jest na przedfrontowej strefie konwergencji wiatru dolnego oraz w strefie chłodnego frontu.

Polecamy: Załamanie pogody uderzy w Polskę. Temperatury z 32 do 16 stopni. Uderzą groźne zjawiska pogodowe

Dziś rano obserwujemy na radarach i systemach szeroko rozumianej teledetekcji burze na północnym wschodzie, gdzie zaznacza się jeszcze odsuwający słabnący układ burzowy nad państwa bałtyckie. W kolejnych godzinach pojawiać mogą się nieliczne burze, które mogą wykazywać cechy superkomórek burzowych. Istotny wzrost aktywności burzowej jest prognozowany od godzin około popołudniowych. Wcześniej burze mogą się zdarzyć, ale będą zjawiskami lokalnymi.

Prognoza burzowa na środę (IMGW-PIB) dla Polski

niebezpieczne burze dziś w kraju
Niebezpieczne burze w środę nad Polską. Źródło: IMGW-PIB

Silne burze są prognozowane szczególnie pomiędzy 15 a 23 czasu lokalnego. Najsilniejsze burze rozwijać mają się w pasie od woj. podlaskiego, przez woj. mazowieckie aż po woj. dolnośląskie i Opolszczyznę. Następnie z biegiem godzin intensywne zjawiska burzowe rozwijać mają się coraz bardziej na wschód od opisywanego obszaru. Początkowo warunki panujące w troposferze sprzyjać mają tworzeniu się gwałtownych i długożyjących superkomórek burzowych. Głównie typu wysokoopadowego. Kilka ośrodków burzowych ulec może połączeniu, tworząc jeden lub dwa duże systemy burzowe w formie nawet liniowej. Wówczas to podstawowym zagrożeniem okażą się silne porywy wiatru, które dochodzić będą do 80-130 km/h. Wysoka aktywność burzowa powinna być utrzymywana w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, ale w pierwszej połowie nocy większość intensywnych burz powinna znaleźć się za naszą wschodnią granicą państwową. Silne burze mogą jednak występować w pasie południowym i częściowo wschodnich w nocy ze środy na czwartek.

Niebezpieczna pogoda i silne burze w kraju

Intensywne zjawiska konwekcyjne dziś w kraju. Niebezpieczna pogoda w kraju

Przewidujemy więc dziś rozwój intensywnych superkomórek burzowych oraz układów liniowych. Jest też niskie prawdopodobieństwo uformowania się 1-2 lokalnych trąb powietrznych. Szacujemy wysokość opadów do 30-45 mm. Najgroźniejsze burze spodziewane są po południu na wschodzie, południowym wschodzie. Zjawiska burzowe mają odsuwać się z biegiem godzin na wschód. Miejscami spadnie duży grad, wyrządzając spore szkody. Istnieje ryzyko powstania lokalnych 1-2 tornad mezocyklonicznych.

silne burze w kraju
Silne burze w wielu regionach Polski dziś nad Polską. IMGW-PIB wydało alerty 2-stopnia. Źródło: essl.org

Grad o dużej średnicy i niszczący wiatr. Niebezpieczna pogoda w wielu regionach

Początkowo silne burze będą zaznaczać się w nocy ze środy na czwartek we wschodniej części kraju. Najsilniejsze burze wieczorem i w pierwszej połowie nocy wystąpią na obszarze woj. lubelskiego, cz. woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego. Najgroźniejsze burze przyniosą opady burzowe o akumulacji 20-45 mm, miejscami grad o średnicy powyżej 2-4 cm, szczególnie w obrębie superkomórek burzowych. Prędkość wiatru sięgnie 80-100 km/h, a miejscami w przypadku układu liniowego powyżej 110 km/h. W drugiej połowie nocy większość burz opuści nasz kraj. Jutro nie prognozujemy rozwoju burz nad krajem.

W środę na południowym wschodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane i początkowo bez opadów. Jednak na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane oraz duże i miejscami przelotne opady deszczu i gwałtowne burze, także miejscami z dużym gradem. Spodziewana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm, gdzieniegdzie w centrum i na wschodzie do 40 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 18°C na północnym zachodzie, około 27°C w centrum, do 31°C, 33°C na południu i wschodzie. Chłodniej nad samym morzem 16°C, 17°C. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich, tylko na wschodzie początkowo dominować ma z kierunków południowych. Jednak rejonach podgórskich Karpat porywy wiatru do 65 km/h, natomiast wysoko w górach do 70 km/h. W czasie burz porywy wiatru sięgną do około 90 km/h, ale lokalnie w centrum i na wschodzie powyżej 100-110 km/h, prowadząc miejscami do sporych szkód. Zachowajmy więc ostrożność na trasie silnych burz, które wystąpią w wielu regionach.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, dwd.de, essl.org