Dzisiaj Polska jest w zasięgu płytkiego niżu ulokowanem nad pograniczem Czech i Bawarii. Jedynie krańce wschodnie są w zasięgu wyżu znad Litwy. Dodatkowo przez obszar naszego kraju z południa na północ przemieszczał się front ciepły. Przed frontem, w północnej połowie kraju zalegało powietrze polarne morskie, natomiast tuż za nim powietrze zwrotnikowe o dużej chwiejności termodynamicznej.
Zgodnie z prognozami nad Polską już tworzą się burze. Podstawowym zagrożeniem mogą okazać się dziś opady dużego gradu, silny wiatr powyżej 100 km/h km/h oraz ulewne opady deszczu.
Na skutek wykonania analizy teledetekcji radarowej można stwierdzić, że niektóre z nich zaczynają przypominać burze superkomórkowe.
Przypomnijmy. Energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 1500 J/kg do 3000 J/kg. Największa ma być na krańcach zachodnich Polski. Istotnie podwyższona chwiejność termodynamiczna pokryje się ze wzmożonym przepływem mas powietrza. Pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km wyniosą od 15 m/s do 21 m/s, natomiast uskok w dolnym kilometrze około 8-11 m/s. Co więcej prognozowany jest duży skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w dolnych trzech kilometrach troposfery. SRH w warstwie 0-3 km do 220 do 300 m2/s2, a w warstwie 0-1km nawet do od 100 m2/s2 do 200 m2/s2 – tak opisaliśmy poranne dane z modeli na poniedziałkowy dzień.
Analiza warunków na dzisiejszy dzień wskazuje na duże prawdopodobieństwo powstania silnych burz, głównie typu superkomórkowego. Podstawowym zagrożeniem mogą być opady dużego gradu od 3 cm do 5 cm, punktowo nawet 6-7 cm.
Oprócz tego prognozowane są silne porywy wiatru związane z dynamicznie schodzącymi prądami zstępującymi, przekraczające nawet 100 km/h. Burzom towarzyszyć mają ulewne opady deszczu, prowadzące nawet do punktowych podtopień.
Istnieje pewne ryzyko powstania 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem, ale zdecydowanie groźniejszy ma być wiatr oraz duży grad i ulewy.
Szczególna intensyfikacja zjawisk pochodzenia konwekcyjnego nastąpić ma w godzinach popołudniowych i wieczornych, gdy prognozowane są silniejsze mechanizmy wspomagające rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji.
Na danych radarowych wyróżnić można kilka silnych burz, które już mogą wykazywać cechy superkomórek burzowych. Przemieszczają się one z dużą prędkością na północ i północny-wschód.
Burze obserwowane są m.in w północnej części Wielkopolski, ale także na Kujawach oraz Pomorzu Zachodnim. W kolejnych godzinach burz może przybyć, ale warunki panujące w troposferze faworyzują dyskretny tryb konwekcji z licznymi przypadkami burz superkomórkowych.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB
Dane CMAX-IMG-PIB, sieć POLRAD
Szybki rozwój burz superkomórkowych można dostrzec na zdjęciach satelitarnych
Dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut
Bieżące kierunek i położenie oraz siłę burz możecie śledzić w linku poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC