Niecodzienny widok na lubelskim niebie. To będzie bardzo mroźna noc w Polsce

W sobotę pogodę na obszarze Polski kształtował silny wyż z centrami nad Litwą, Polską i Skandynawią. Ze wschodu napływa chłodniejsza masa powietrza. Ciśnienie atmosferyczne powoli spada.

Jedno z ostatnich zdjęć satelitarnych wykonanych z satelity geostacjonarnego obrazujące zachmurzenie nad Polską.

Przepływ mas powietrza odbywa się na ogół ze wschodu, północnego-wschodu co doskonale obrazuje trajektoria wsteczna mas na poszczególnych poziomach troposfery dla miasta Warszawa na dzień 17.11.2018 r. godzina 06 UTC. Jesteśmy w masie polarno-kontynentalnej (PPk). Wkrótce znajdziemy się w powietrzu arktycznym (PA), które spłynie w kolejnych kilkunastu godzinach za frontem chłodnym.

Ciśnienie atmosferyczne wyskalowane do poziomu morza w Polsce o godzinie 15 UTC w sobotę

Słup świetlny o zachodzie słońca na obszarze województwa lubelskiego

Jeden z naszych zaprzyjaźnionych łowców burz, Paweł Kyc, obserwator spod Biłgoraja uwiecznił słup świetlny na tle chmur Stratocumulus, które często pojawiają się przy wyżowej pogodzie w okresie jesieni i zimy.

Czym jest słup świetlny

Słup słoneczny, słup świetlny – zjawisko optyczne w atmosferze przyjmujące postać kolumny świetlnej. Zjawisko powstaje w wyniku odbicia światła nisko położonego słońca lub innego źródła światła od poziomych powierzchni uporządkowanych poziomo swobodnym opadaniem kryształów płatkowych lodu.

Najłatwiej jest go zaobserwować tuż przed wschodem słońca lub tuż po jego zachodzie. Przybiera wtedy formę świetlnej kolumny, na ogół zabarwionej czerwonawo, przemieszczającej się wraz z ruchem słońca pod horyzontem. Gdy słońce jest ponad horyzontem często mogą towarzyszyć mu także

Zachęcamy do obserwowania jego fanpage’a, klikając tu.

Słup świetlny widoczny był również na Podkarpaciu, ale miał mniejszą intensywność

https://www.facebook.com/LBLStormchaser/photos/a.1559459490737929/2436412293042640/?type=3&theater

Mroźna noc z piątku na sobotę, chłodniejsza będzie nadchodząca

Najniższe temperatury minimalne na 2 m n.p.g do godzin porannych w sobotę. Zanotowane na stacjach IMGW-PIB, miejscami było chłodniej. Zwłaszcza na wschodzie.

Kiedy spadnie śnieg i jaka będzie temperatura, sprawdzisz tu.