Niedziela będzie pięknym dniem do wypoczynku. Lokalnie jednak znów pojawią się burze

Dzisiaj zachodnia Polska znajdzie się pod wpływem klina wyżowego. Pozostała część kraju będzie w obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Znajdziemy się w ciepłym powietrzu polarno-morskim.

W przeważającej części kraju pokażą od 24°C do 28°C. W pasie Polski centralnej i wschodniej od 27°C do 30°C.

Prognozowane maksymalne wartości temperatury przez model GFS na niedzielę

Na ogół bez opadów, w Karpatach możliwe burze orograficzne, zagrzmieć może także na wschodzie

Na przeważającym obszarze kraju bez opadów. Głównie na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej mogą pojawić się burze. Największe szanse na burze w Karpatach, gdzie zalegać ma dużo wilgotniejsze i chwiejne powietrze polarno-morskie. Na skutek dziennej operacji słonecznej i nagrzewania w ten sposób stoków górskich dojdzie do pojawienia się niestabilności. Warunki kinematyczne będą słabe, przepływ ma być niewielki, toteż pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości. Dzisiaj powstawać mają na ogół pojedyncze, krótkotrwałe komórki konwekcyjne, jak i też opadowe. Możliwe słabo zorganizowane klastry burzowe. Nieco większa zawartość wody w pionowym słupie atmosfery sprzyjać ma silniejszym opadom deszczu, a wysokość opadu może sięgnąć od 15 mm do 30 mm, lokalnie prowadząc do podtopień. Istnieje niewielkie ryzyko opadów drobnego gradu od 1 cm do 2 cm. Niewykluczone są silniejsze porywy wiatru do 70 km/h.

Pierwsze z nich powstać powinny już około godziny 11-12, ale to właśnie na popołudnie przypadnie szczytowa aktywność konwekcyjna.

Nieco bardziej chwiejna masa powietrza zalegać ma nad wschodnimi i północno-wschodnimi dzielnicami kraju. Prawdopodobny jest rozwój na ogół małych komórek opadowych, bądź niewielkich burzowych. Liczne suche warstwy powietrza mogą jednak ograniczyć potencjał konwekcyjny. Brak jednak wyraźnie zaznaczonych stref konwergencji wiatru obniża szanse na powstanie burz termicznych na tym obszarze. Ryzyko ich powstania  szacuje się od 15% do 30%.

Burze, jeśli się pojawią zanikną wieczorem.

Prognoza konwekcyjna Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na niedzielę i ważna do poniedziałku do 8 rano

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ