Niszcząca burza przeszła 1200 km. Dwa miliony osób bez prądu

Kilka dni temu obchodziliśmy 3 rocznicę dramatycznej w skutkach, tragicznej burzy z 11 sierpnia 2017 roku. Pamiętne derecho opisaliśmy w tym wpisie. Okazuje się, że niemal w rocznicę burzy nad Polską, w USA również wydarzył się dramat związany z pogodą.

Niszcząca burza rozpoczęła swój żywot w południowej Dakocie, a wygasła nad Ohio kilkadziesiąt godzin później. W tym czasie niszcząca burza przebyła 1240 kilometrów. Pozwala to zakwalifikować ją jako derecho.

Burza na swej drodze generowała silne, huraganowe porywy wiatru. Uderzenia wiatru odnotowane w stanie Iowa miały ponad 170 km/h !! Wiatr wiejący z burzy z taką siłą z łatwością przewraca drzewa i zrywa dachy z budynków.

Burza wygenerowała również bardzo silny wiatr w dużych metropoliach. Przykładowo, w Chicago wiatr podczas przechodzenia nawałnicy wiał z prędkością 120 km/h. To również jest wiatr niosący ze sobą olbrzymie szkody.

O sile wiatru i jego szkodach niech świadczy powyższa animowana mapka. Pokazuje ona ile odbiorców zostało pozbawionych prądu podczas przechodzenia niszczącej burzy. Szacuje się, że sumarycznie podczas całego czasu trwania derecho prądu pozbawionych było prawie 2 miliony odbiorców ! Poniżej film obrazujący moment przejścia burzy w jednym z miasteczek w stanie Iowa. Wstrząsający pokaz sił natury

Jednak największe emocje związane z potęgą tej burzy wywołał w nas poniższy film. Widać na nim wiatr wiejący z taką siłą, że z łatwością burza zmiotła by człowieka jak kartkę papieru. To była potężna, niszcząca burza. Mamy nadzieję, że takie zjawiska burzowe omijały będą nasz kraj, a to co wydarzyło się niemal trzy lata temu w Borach Tucholskich nie powtórzy się u nas już nigdy.