Niszcząca wichura uderzy niespodziewanie w Polskę. Będą ulewy i burze. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h

Niszcząca wichura pojawi się w Polsce. Spowoduje duże szkody, będzie zagrożenie dla zdrowia i życia. Prędkość wiatru w porywach przekroczy 100 km/h. Spodziewane liczne interwencje energetyków i strażaków.

Niszcząca wichura od kilku dni w prognozach. Możliwe liczne wiatrołomy

Od kilku dni modele numeryczne utrzymują groźne prognozy na koniec bieżącego tygodnia. Ogromnych rozmiarów niż barycznych sprowadzi do Polski silny wiatr. Niszcząca wichura jest coraz bardziej prawdopodobna. Silnym podmuchom wiatru mogą towarzyszyć również burze, które nasilić mogą groźne porywy. W ciepłym wycinku niżu przejściowo napłynie dużo cieplejsze powietrze.

Prognoza ciśnienia na 18 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

Niszcząca wichura w weekend stanie się faktem. Szkody wiatrowe mogą być duże

Wstępne prognozy pokazują, że prędkość wiatru sięgnąć może nawet 80-105 km/h na nizinach i wyżynach. IMGW z pewnością wyda alerty 1 i 2 oraz 3 stopnia przed silnym wiatrem.

Niszcząca wichura będzie związana z odbudową cyrkulacji atlantyckiej

W czasie odbudowy cyrkulacji strefowej, szczególnie w półroczu chłodnym wzrasta prawdopodobieństwo silnych wichur w Polsce. Duże kontrast termiczne między północą a południem powodują występowanie silnego prądu strumieniowego, co sprzyja intensywnej cyklogenezie. Wiele jednak zależy od głębokości i trajektorii ośrodków niżowych. Załamanie pogody jest jednak coraz bardziej prawdopodobne.

Niszcząca wichura w kraju, luty 2023 r.

Niż, który przyniesie niebezpieczną wichurę ma mieć rodowód atlantyckich. To właśnie niże wędrujące znad wód Atlantyku Północnego przynoszą szczególnie duże zagrożenie wiatrowe. W weekend głęboki niż umiarkowanych szerokości geograficznych ulokuje się nad wodami Morza Bałtyckiego i potem znajdzie się nad państwami bałtyckimi, Białorusią i Rosją. Kształtować będzie on przebieg warunków pogodowych w drugiej części mijającego tygodnia w wielu regionach Starego Kontynentu.

Prognoza ciśnienia na 19 lutego 2023, 00Z dla Europy i terenów przyległych według modelu ECMWF

głęboki niż wpłynie na pogodę
Głęboki niż odsunie się nad Rosję

Niszcząca wichura będzie spowodowana przechodzeniem głębokiego ośrodka niżowego umiarkowanych szerokości geograficznych. Już wczoraj zaczął się on formować nad wschodnimi wodami Oceanu Atlantyckiego. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach zaburzenie falowe, przekształci się w płytki niż i zacznie wędrować wraz z prądem strumieniowym w kierunku Bałtyku. W pobliżu Wysp Brytyjskich oczekujemy silnej cyklogenezy, czemu sprzyjać ma bliskość jet streama. Następnie przez wody Morza Północnego przemieści się nad Skandynawie i wody Morza Bałtyckiego.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru przez model GFS na okres od 15.02.2023, 00Z do 18.02.2023, 21 UTC dla Polski

groźna wichura w Polsce
Niebezpieczna wichura, silne podmuchy wiatru

Groźna wichura stanie się faktem

Po południowej i południowo zachodniej stronie niżu zaobserwujemy duże zagęszczenie izobar. Różnica ciśnienia pomiędzy północą a południem naszego kraju może nawet przekroczyć 20 hPa. Silny wiatr obecny przy ziemi będzie spowodowany nie tylko przez duży poziomy gradient ciśnienia, ale także obecność prądu strumieniowego. Pęd powietrza z wyższych wysokości będzie miał tendencje do schodzenia ku ziemi, co może powodować rozległe szkody. Groźne porywy wiatru będą związane nie tylko z dużą różnicą ciśnienia, ale także wpływem konwekcji.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru na 18 lutego 2023, 00 UTC wstępnie przez ECMWF

silna wichura w Polsce
Wiatr zacznie nasilać się z 17/18 lutego 2023 w Polsce

Prognozy od kilku dni jasno wskazują nam odbudowę silnej cyrkulacji strefowej w drugiej części tygodnia i likwidacje blokady wyżowej. Niż baryczny na początku weekendu powinien znaleźć się nad wodami Morza Bałtyckiego. W kolejnych dniach będziemy obserwować stabilizacje wiązek prognostycznych, gdyż nie do końca wiadomo jak głęboki będzie cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych.

Niszcząca wichura w prognozach wiodących modeli, 18 lutego 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

groźna pogoda, luty 2023 r.
Niszcząca wichura na przełomie 2 i 3 dekady lutego 2023

Wiatr będzie stanowił duże zagrożenie

Najłagodniejsze prognozy prezentuje nam na ten okres model europejski ECMWF. Zdecydowanie „ostrzejsze” są wyliczenia amerykańskiego modelu GFS. Wiatr zacznie nasilać się już w nocy z piątku na sobotę. Początkowo na północy i północnym zachodzie naszego kraju. Jednak z biegiem godzin „strefa” silnego wiatru zacznie obejmować sukcesywnie kolejne regiony, sięgając centralnej, wschodniej i południowej Polski. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się na północy naszego kraju. W wielu regionach Polski spodziewamy się jednak sporych szkód wiatrowych. Najsilniej powieje ponownie w polskich górach. Ze szczególnym uwzględnieniem szczytów Sudetów i „polskiej królowej wichur”, czyli Śnieżce, która często notuje najwyższe porywy wiatru, które wynikają z obecności dolno-troposferycznego prądu strumieniowego, czyli ang. low level jet, gdzie może wiać nawet 150-200 km/h.

Niszcząca wichura możliwa, 18 lutego 2023, 12 UTC według modelu ICON EU dla Polski

niszcząca wichura w kraju
Niszcząca wichura w całym kraju według modelu ICON

Szanse na złagodzenie w znacznym stopniu wyliczeń nie są wysokie. Zarówno model GFS, jak i też ECMWF pokazują najsilniejsze porywy wiatru w północnej części kraju. Silny sztorm wystąpi na Morzu Bałtyckim, stwarzając duże zagrożenie dla jednostek pływających. Fale na tym akwenie mogą mieć nawet 4-8 m wysokości.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Bardzo złe prognozy na weekend. Silne załamanie pogody

Prognoza prędkości i położenia prądu strumieniowego, 18 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

niszcząca wichura w kraju
niszcząca wichura stanie się faktem w weekend

Na Bałtyku silny sztorm

Reasumując, przed nami groźna końcówka tygodnia. Wiatr będzie łamał drzewa, uszkadzał linie energetyczne, powodował poważne straty materialne. Silne podmuchy wiatru mają stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia i życia. W głębi kraju powieje przeważnie do 70-100 km/h. Jednak w gminach nadmorskich oraz nad samym morzem do nawet 100-120 km/h.

W kolejnych dniach na bieżąco będziemy śledzić rozwiązania modeli numerycznych. Wygląda jednak na to, że pojawi się silny wiatr, możliwe są większe opady ciekłe, a nawet lokalne burze. Wiele wskazuje, że wichura na przełomie 2 i 3 dekady lutego okaże się najsilniejsza w mijającym sezonie zimowym. Wiatr będzie silny przez całą sobotę, zacznie on słabnąć prawdopodobnie wieczorem w sobotę, bądź dopiero w nocy z soboty na niedzielę. Jednak niedziela również może być wietrzna według najnowszych prognoz.

Fanipogody.pl