Niszczące burze nad Polską. Możliwe trąby powietrzne. Pogoda na środę 26.08.2020

Środa przyniesie bardzo dynamiczną pogodę w Polsce. Przez kraj przejdą fronty atmosferyczne związane z głębokim niżem KIRSTEN. Pierwszy sunie front ciepły, a za nim front chłodny. Dodatkowo po południowej stronie niżu występuje duży gradient baryczny, co przynosi silny wiatr zarówno przy ziemi jak i w wyższych partiach troposfery. Sytuacja ta przyniesie silne burze w centrum i na wschodzie kraju. W wielu miejscach dzisiejsze burze mogą mieć groźny charakter.

sytuacja baryczna

Przed frontem zalegało będzie ciepłe, zasobne w wilgoć powietrze. Na wschodzie i w centrum kraju już przed południem, przed dotarciem frontu atmosferycznego słupki rtęci wzrosną do 26 stopni powyżej zera. Pas Polski środkowej to około 22-24 kresek na termometrach. Najchłodniej za frontem, na zachodzie, gdzie będzie zaledwie 19-20 stopni.

temperatury polska 26 sierpnia

W Polsce panowały będą znakomite warunki kinematyczne do powstawania silnych, dobrze zorganizowanych struktur burzowych. Burze w kraju występowały będą praktycznie od rana (już teraz grzmi na zachodzie). Burze w dniu dzisiejszym przesuwały się będą bardzo szybko, bo nawet 90 km/h. Wysokie parametry jak ścinanie i skrętność wiatru doprowadzić mogą do rozwoju silnych superkomórkek burzowych, a nawet burzy wielokomórkowej w formie liniowej.

Największym zagrożeniem ze strony burz będzie silny wiatr (do 100 km/h), a także opady większego gradu o średnicy do 3-4 centymetrów. W środę nad Polską istnieje ryzyko powstania trąby powietrznej. Przypominamy, że w dniu wczorajszym na Lubelszczyźnie trąba powietrzna powstała w dużo słabszych warunkach.

Polscy Łowcy Burz wydali w dniu dzisiejszym ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami dla Polski centralnej i wschodniej. Najgroźniejsze zjawiska burzowe czekają mieszkańców Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia od godzin około południowych. Burze już rano występowały będą na obszarze objętym pierwszym stopniem zagrożenia. Do wieczora zjawiska burzowe opuszczą Polskę. Zachęcamy do śledzenia gdzie jest burza w Polsce w naszej zakładce radarowej.