Niszczące burze nawiedzą Polskę. Grad powyżej 5 cm, ulewy ponad 60 mm i wiatr przeszło 100 km/h. Upał wraca do kraju po krótkiej przerwie

Niszczące burze nawiedzą nasz kraj w kolejnych dniach. Wysokość opadów przekroczyć może miejscami nawet 50-60 mm, co więcej możliwe są porywy wiatru powyżej 90-100 km/h. Dodatkowo od wtorku obserwujemy powrót upału po krótkiej przerwie.

Niszczące burze w kolejnych dniach mijającego tygodnia

Polska będzie w zasięgu oddziaływania układów wysokiego ciśnienia. Gorące i suche masy powietrza będą sprowadzać przeważnie słoneczną aurę z bezchmurnym niebem lub niewielkim zachmurzeniem oraz wyższą temperaturę. Lokalnie mogą wystąpić rozproszone, przelotne opady deszczu, natomiast w rejonach górskich zdarzyć mogą się burze.

Miniona doba przyniosła intensywne burze miejscami na południu i południowym wschodzie. Pojawiły się zarówno silne burze wielokomórkowe w formie klastrów, jak i też intensywne superkomórki burzowe. Najsilniejsza burze pojawiły się w rejonie Wolbromia, co więcej zaobserwowano zjawisko back-building, co w konsekwencji doprowadzało do podtopień i zalań na obszarach silnie zurbanizowanych. W miejscowości Wolbrom po przejściu burzy nastąpiła znaczna akumulacja gradu o średnicy 3 cm i widoki zrobiły się jak w zimie.

Po przejściu superkomórki burzowej z silnym wiatrem, ulewnymi opadami deszczu oraz gradu, które zalały ulice miasta Wolbrom w woj. małopolskim. Grad w mieście osiągał co najmniej 3 cm średnicy. Spora akumulacja gradu utrudniała ruch kołowy w mieście. W Małopolsce miejscami wczoraj spadło do 60-100 mm.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 30 godzin na obszarze Polski i krajów przyległych według Blitzortung

Niszczące burze nad Polską
Silne zjawiska konwekcyjne ubiegłej doby na południu i południowym wschodzie naszego kraju

Burze będą intensywne

Dziś lokalne burze możliwe są zwłaszcza w Karpatach i nie okażą się to intensywne zjawiska konwekcyjne. Burze najbardziej prawdopodobne są w Tatrach. Będą to pojedyncze, a więc izolowane komórki burzowe z potencjałem do generowania opadów deszczu o wysokości 10-25 mm, małego gradu i porywów wiatru do 50-65 km/h. Chmury burzowe okażą się krótkotrwałe i mogą przemieszczać się na wschód. Należy zachować ostrożność na szlakach górskich z uwagi na możliwość występowania wyładowań doziemnych, które są szczególnie niebezpieczne w górach. Burze mogą zacząć rozwijać się już od godzin około południowych.

Prognoza burzowa na 9 lipca (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze w Polsce
Silne burze w kraju dziś nie wystąpią (IMGW-PIB)

Nocne zjawiska w 9/10 lipca 2024 r.

We wtorek Polska jest pod wpływem wyżu z centrum nad Bałtykiem i Łotwą. Jedynie na południu kraju, zaznaczy się wpływ słabej zatoki niżowej z pofalowanym frontem i tam prawdopodobne są lokalne burze, szczególnie w godzinach popołudniowych. Jednak w rejonach podgórskich Karpat, obszar, burze mogą generować lokalnie opady deszczu o wysokości 15-25 mm i porywy wiatru sięgające do 50-65 km/h.

Prognoza burzowa na noc z 9/10 lipca 2024 r. (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Groźne burze nad Polską w nocy z 9/10 lipca jeszcze nie wystąpią (IMGW-PIB)

Intensywne burze nad Polską

Już w nocy z wtorku na środę przeważający obszar Polski znajdzie się w obszarze słabnącego wyżu z centrum nad Łotwą i Estonią. Jednak od zachodu zacznie się nasuwać zatoka niżu znad Wysp Brytyjskich. Zjawiska burzowe możliwe są początkowo w nocy na południu kraju. Jednak w rejonie Karpat mogą generować opady deszczu do 15 mm i porywy wiatru do około 60 km/h.

Polecamy: Najsilniejszy upał w tym roku. Jęzor afrykańskiego żaru do 36-38 stopni w prognozach dla Polski

Upał i groźne zjawiska konwekcyjne

Fala upałów zaznaczy się w kolejnych dniach na obszarze Polski. Największy upał panować będzie na południu i południowym wschodzie. Na tym obszarze temperatura przekroczy niejednokrotnie 30°C i pojawią się powszechne noce tropikalne. Nie zabraknie także w kolejnych dniach nawalnych opadów burzowych, gradobić i niszczących porywów wiatru. Zjawiska burzowe występować będą nie tylko w ciągu dnia, ale także w porze nocnej.

Prognoza burzowa dla Europy i obszarów przyległych na okres od 10.07.2024 r. 06 UTC do 11.07.2024 r. według ESSL

silne burze w środę nad Polską
Intensywne burze na zachodzie w środę (ESSL)

Upał powraca po krótkiej przerwie już we wtorek. Zaznaczy się on dziś na zachodzie, południowym zachodzie, gdzie temperatura w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 metrów przekroczy 30°C. W kolejnych dniach, w masie powietrza zwrotnikowego wzrastać ma chwiejność termodynamiczna. Burze tworzyć mają się w zasięgu zatok niżowych, rozwijających się w ich obrębie stref zbieżności wiatru dolnego, ale także w momencie nasuwania się frontów chłodnych z płytkimi ośrodkami niskiego ciśnienia. Już w środę, 10 lipca 2024 r. na zachodzie naszego kraju pojawią się intensywne burze, gdy to w drugiej połowie dnia, ze szczególnym uwzględnieniem godzin popołudniowych i wieczornych od naszych zachodnich sąsiadów wkroczą intensywne zjawiska konwekcyjne. Przed nadejściem upału jutro w wielu regionach będzie nawet 30-36°C. Spadek temperatury będzie przejściowy, ale silny w zasięgu komórek burzowych.

Prognoza burzowa na 10 lipca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze w kraju
Burze w Polsce będą intensywne jutro, możliwe lokalne trąby powietrzne i niszczące downbursty (IMGW-PIB)

Spodziewamy się, że w środę pojawią się nie tylko superkomórki burzowe, jak i też układy liniowe. Podstawowym zagrożeniem okażą się opady gradu, ulewy powyżej 40-60 mm, wiatr w porywach przekroczy 70-110 km/h. Możliwe są więc poważne szkody gradowe, zalania, podtopienia, miejscowe powodzie błyskawiczne i wiatr może powodować wiatrołomy. W środę wieczorem i w nocy ze środy na czwartek burze przesuwać mają się w kierunku centrum, dalej więc na wschód.

Prognozowane potencjalne porywy wiatru na 10 lipca 2024 r. w zasięgu burz według modelu SWISS-HD

groźna pogoda i silny wiatr
Groźne porywy wiatru i niebezpieczna pogoda oraz silne komórki

Silne zjawiska konwekcyjne w kraju

Czwartek okaże się kolejnym dniem, gdy to przez Polskę przechodzić będą kolejne intensywne burze z gradem i silnym wiatrem. Lokalnie burze będą mieć potencjał niszczący. Przed strefą uaktywniających się opadów i burz występować ma silny upał. Prognozujemy zarówno izolowane burze, jak i też superkomórki burzowe i klastry wielokomórkowe. Zjawiska kwalifikować będą się na alerty 2-stopnia wydawane przez IMGW.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 11 lipca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźny wiatr nad Polską
Niszczące zjawiska konwekcyjne miejscami nad Polską

Gwałtowne komórki i układy w kraju

W piątek czeka nas kontynuacja burzowej pogody i wysokich temperatur. Upał występować ma w wielu regionach, a najsilniejszy powinien okazać się w pasie dzielnic południowych. Od zachodu wkroczy jednak kolejna zatoka niżowa z płytkim niżem i układem frontów atmosferycznych. Upalne i gorące lato będzie kontynuowane, co więcej występować powinny również noce tropikalne, które utrudnią nam sen w pomieszczeniach bez klimatyzacji. W kolejnych dniach będziemy wskazywać obszary, które zagrożone będą silnymi zjawiskami burzowymi podczas fali wysokich temperatur.

Niszczące zjawiska konwekcyjne pojawią się w kolejnych dniach na przeważającym obszarze Polski

Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, meteologix.com, wxcharts.com