Niszczący orkan Ulf-Otto już blisko Polski. Porywy wiatru ponad 100 km/h, niewykluczone burze w obrębie chłodnego frontu atmosferycznego. Spodziewane są w kraju duże szkody materialne i przerwy w dostawach prądu.
Niszczący orkan Ulf-Otto nadchodzi. Będą duże szkody materialne, przerwy w dostawach prądu. Zwłaszcza na północy
Groźne prognozy są utrzymywane przez modele numeryczne na najbliższe kilkadziesiąt godzin. Koniec tygodnia zapowiada się w naszym regionie europejskim wyjątkowo niebezpiecznie. Pojawi się silny wiatr już dziś wieczorem, dodatkowo możliwe są burze w obrębie chłodnego frontu. Nie można wykluczyć szkwałowych formacji konwekcyjnych. Ciśnienie atmosferyczne spada w całym kraju w piątek. Przed nami trudne godziny w pogodzie.
W ciągu najbliższych 24 godzin Polska będzie m.in w zasięgu niżu o imieniu Ulf, który otrzymał również nazwę Otto, gdyż spełni on kryteria dla orkanu w niektórych rejonach Europy. Szczególnie gwałtowne porywy wiatru mogą pojawić się w obrębie chłodnego frontu atmosferycznego, na którym powstać może liniowa formacja konwekcyjna (ang. NCFR), a nawet kilka mniejszych pasm konwekcyjnych z silnym wiatrem.
Groźna noc w pogodzie, sobota również niebezpieczna
Kulminacyjna faza załamania pogody przypadać ma na drugą część piątkowego dnia, jak i też noc z piątku na sobotę. Wietrzna i groźna ma być sobota w całym kraju. Przez Polskę przejdzie system frontów atmosferycznych. Najpierw przechodzi mało aktywny front zokludowany, potem front ciepły, a tuż za nim w niedalekiej odległości front chłodny, który zamyka ciepły wycinek niżu. Jutro nasuną się fronty następnego cyklonu z zachodu.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 17.02.2023, 12 UTC dla Polski
Dziś największego natężenie opadów spodziewamy się na północy, północnym zachodzie oraz zachodzie naszego kraju. Następnie z biegiem godzin strefa opadów atmosferycznych przesunie w głąb naszego kraju. Pogoda stawać będzie się coraz bardziej niebezpieczna, możliwe są nawet zjawiska burzowe.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 17 lutego 2023 r., 12 UTC według modelu ECMWF
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 17 lutego 2023 r. 15 UTC według modelu ECMWF
Bardzo silny sztorm, konwekcja również w głębi lądu
W strefie głównego frontu atmosferycznego niewykluczone są zjawiska burzowe. Burze mogą pojawić się zarówno na chłodnym froncie atmosferycznym, jak i też za frontem w chłodniejszej masie powietrza. Podczas burz pojawią się intensywne opady konwekcyjne, dodatkowo prawdopodobne są opady krupy i drobnego gradu. Nasili się prędkość wiatru do nawet 70-100 km/h. Silnie będzie wiać zarówno w obrębie odcinka chłodnego frontu, jak i też za frontem.
Zobacz też: Pogoda na weekend 17-19 lutego. Niszcząca aura w regionie. Alerty IMGW 3 stopnia
Groźna pogoda będzie panować w nocy z piątku na sobotę w północnej połowie kraju. Ze szczególnym uwzględnieniem wybrzeża. Na Bałtyku silny sztorm, który osiągnie nawet 12 skali Beauforta, powodując szkody i stwarzając bardzo duże zagrożenie dla jednostek pływających.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 17 lutego 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Niszczący orkan stanie się faktem. Groźna wichura, dodatkowo lokalnie możliwe burze
Silny wiatr w Polsce wynikać będzie nie tylko z dużego gradientu ciśnienia, ale także obecności prądu strumieniowego. Pęd powietrza z wyższych wysokości ma mieć tendencje do schodzeniu ku ziemi, co może powodować rozległe szkody. Burze są dziś prawdopodobne w województwach zachodnich, północno zachodnich, a w nocy z piątku na sobotę również w głębi naszego kraju. Chwiejność termodynamiczna będzie niewielka, ale przy obecności silnego wspomagania wznoszenia, obecności prądu strumieniowego, wystarczająca do rozwoju burz. Będzie to typowa sytuacja low cape – high shear z potencjałem do groźnych uderzeń prądów zstępujących w czasie przechodzenia formacji konwekcyjnych.
W nocy z 17/18 lutego 2023 r. system frontów atmosferycznych zacznie opuszczać nasz kraj. Jednak za frontem, w tylnej części niżu spłynie chłodniejsze powietrze o pewnym niewielkim potencjale chwiejności.
Już jutro jednak dostaniemy się w zasięg następnego cyklonu, który otrzymał imię Volker. Z tym cyklonem będzie związany układ frontów atmosferycznych. Opady obejmą województwa zachodnie, południowo zachodnie, południowe. W górach spodziewane są opady śniegu.
Sytuacja synoptyczna na 18 lutego 2023, 12 UTC dla Europy i obszaróww przyległych
Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów w okresie od 17.02.2023 r. 00Z do 19.02.2023 r. 17 UTC według modelu ARPEGE dla Polski
Na wybrzeżu i w górach najsilniej powieje. W głębi lądu przeważnie do 70-90 km/h bez konwekcji
Według modelu GFS i innych wiodących modeli najsilniej powieje na północy oraz w górach, gdzie porywy przekroczą 90-120 km/h. Głównie na Śnieżce mogą być to huraganowe porywy wiatru. Średnia prędkość wiatru wyniesie około 30-50 km/h na przeważającym obszarze Polski w kulminacyjnym momencie wichury. Jednak na północy. Zwłaszcza wzdłuż gmin nadmorskich nawet 50-70 km/h, w porywach do 100-120 km/h. Będzie ona słabsza niż zeszłoroczna wichura w tym samym okresie, ale i tak nie obędzie się bez szkód. Zagrożenie wiatrowe na moment osłabnie w niedzielę, ale początek weekendu znów wietrzny i groźny oraz z opadami deszczu, mieszanymi i śniegu. Nawet z kolejną wichurą, lecz prawdopodobnie słabszą.
Niszczący orkan da się we znaki w kraju. Prognozowane porywy wiatru w okresie od 17.02.2023 r. 06Z do 19.02.2023 r. 15 UTC według modelu GFS. Największe szkody będą na północy
Wkrótce podamy kolejne precyzyjne prognozy pogody.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC