Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczący super tajfun tropikalny. Wiatr ponad 300 km/h. Tajfun Surigae to najsilniejsza burza historii

Rekordowy cyklon Surigae

Od kilku dni z ciekawością przyglądamy się zjawisku, które rozwija się na Pacyfiku Zachodnim. Super tajfunSurigae przybrał niebotyczne tempo wzrostu. Tajfun już stał się najsilniejszym w historii w kwietniu, a konkurencję miał naprawdę silną i niszczącą. To właśnie w kwietniu w 2015 roku przetoczył się niszczycielski tajfun Maysak. Surigae na ten moment jest zjawiskiem silniejszym.

Niewiarygodna siła tajfunu Surigae

W opisywanym tajfunie fascynująca jest nie tylko jego obecna siła. Podczas, gdy jeszcze w piątkowy poranek zjawisko było zaledwie burzą tropikalną, w nocy z soboty na niedzielę Surigae osiągnął postać najsilniejszego tajfunu tropikalnego 5 kategorii. Jeszcze w piątek wiatr towarzyszący, jeszcze wtedy burzy tropikalnej osiągał 90 mil na godzinę. Po zaledwie 36 godzinach Surigae niesie wiatr w porywach do 190 mil na godzinę. W przeliczeniu na kilometry daje to niszczycielską siłą przekraczającą 300 km/h ! Taki wiatr z łatwością niszczy co ma na swej drodze. Warto dodać, że w szczytowym momencie ciśnienie atmosferyczne w oku tajfunu spadło do zaledwie 888 hPa, co również jest wartością rekordową jak na kwiecień. Poniżej obraz satelitarny okolic Filipin (źródło sat24.com). Widać tu doskonale jak silnym tajfunem jest Surigae

Cyklon Surigae blisko Filipin

W przeciwieństwie do burz z poprzednich lat tajfun Surigae osiągnął niesamowite tempo wzrostu jak na kwiecień. Dlatego też bardzo szybko stał się rekordową burzą tropikalną jaka kiedykolwiek przemierzała wody Pacyfiku Zachodniego. Ciekawostką jest, że dane o sile tajfunów i tajfunów z Zachodniego Pacyfiku pochodzą z obserwacji skanów radarowych. Do silnych burz znajdujących się na Pacyfiku Zachodnim nie latają wyspecjalizowane samoloty „łowców huraganów”. Stąd też na przykład dane o wietrze są danymi wynikającymi z obserwacji. Jednak olbrzymi doświadczenie badaczy tajfunów pozwala oszacować dane jak wiatr z dużą skutecznością mając w zasięgu wyłącznie sygnatury radarowe tajfunu.

Czy Surigae poczyni silne zniszczenia?

Widząc tak silne, niszczące zjawisko zawsze analizujemy czy na jego drodze stoją zamieszkałe przez ludzi wyspy. Przypominamy, że Surigae przechodzi w okolicach Filipin, dlatego baliśmy się o skutki przejścia niszczącego tajfunu. Na szczęście tajfun Surigae mija Filipiny od wschodu. Oczywiście, mieszkańcy archipelagu odczują jego skutki w postaci burz, ulew, czy silnego wiatru. Jednak w wyspy nie uderzy niszczący żywioł. Stało by się tak z pewnością, gdyby Filipiny znalazły się w trajektorii ruchu rekordowej burzy.

Cyklon Surigae

Na szczęście niszczycielski tajfun obrał trajektorię na północ i tylko drasnął wschodnie wyspy Filipin. Najbardziej zagrożoną była wyspa Luzon oddalona najbardziej na północny wschód archipelagu. Mieszkańcy wschodnich Filipin zmagali się jednak z bardzo silnym wiatrem i lokalnie nawalnymi opadami deszczu. Uderzenie tajfunu we wschodnie Filipiny wyglądało jak poniżej.