Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczący żywioł. Wichura 200 km/h sunie nad ląd. Szaleje cyklon Biparjoy. Trwa ewakuacja mieszkańców

Cyklon i wichura wg. amerykanów będą słabły


Kilkanaście dni temu fascynowaliśmy się cyklonem Mawat, który uderzył w Guam, Filipiny oraz Tajwan. Obecnie w tamtym regionie Świata powstała kolejna silna wichura. Poznajcie cyklon Biparjoy, który sunie obecnie przez Morze Arabskie.

Cyklon uderzy w ląd, trwa ewakuacja mieszkańców

Wczoraj późnym popołudniem wichura i cyklon znajdowały się kilkaset kilometrów od wybrzeży Indii i Pakistanu. W dniu wczorajszym cyklon miał siłę 2 kategorii w skali Saffira-Simsona. Oznacza to wiatr sięgający 200 km/h.

Cyklon i wichura coraz bliżej lądu
Wichura i cyklon coraz bliżej lądu

Wichura i ulewne opady deszczu zbliżają się do lądu z dość dużą prędkością. W wielu prowincjach na północnym zachodzie Indii oraz południowym wschodzie Pakistanu trwa ewakuacja mieszkańców. Już obecnie mówi się, że cyklon Biparjoy „zmusił” do ewakuacji ponad 100 tysięcy ludzi. Jednak warto pamiętać, że mówimy o dość „słabo rozwiniętym” zakątku Świata. Przepływ informacji jest w regionie dość ograniczony, a mieszkańcy nie są skorzy do pozostawiania dobytków swojego życia. Nawet, gdy w grę wchodzi pędzący w ich kierunku tropikalny żywioł. Przeczytaj również: Upał uderzy za kilka dni w Polskę. Temperatury nawet do 34 stopni Celsjusza

Wichura była bardzo silna, jednak szczęśliwie będzie tracić na sile

Jak wspomniałem powyżej, cyklon w pewnym momencie osiągnął 2 kategorię w skali Saffira-Simsona. Oznacza to stały wiatr w zaresie 150-170 km/h. W porywach wichura osiągała wczoraj na Morzu Arabskim siłę 200 km/h. Obecnie cyklon powoli wypełnia się, a siła wiatru spada. Spójrzmy na animację prognoz wiatru dla regionu Indii i Pakistanu.

Wichura u Wybrzeży Indii

Mam nadzieję, że to błędy modelu numerycznego, jednak ECMWF widzi, że wraz z wkraczaniem na ląd wichura znów osiągnie siłę prawie 200 km/h. Jeśli prognozy te sprawdziłyby się, to sytuacja w opisywanym regionie mogłaby być katastrofalna. Jednak mam nadzieję, że wiatr o tak wielkiej sile nie uderzy w ląd. Ponieważ temperatura powierzchni wody u wybrzeży Indii i Pakistanu sięga 30 stopni Celsjusza, wichura może dostać dodatkowego „kopa” do swego wzmocnienia. Mamy więc obecnie rozbieżne wieści odnośnie siły z jaką cyklon uderzy w ląd. Amerykańscy specjaliści od huraganów i cyklonów przewidują spadek siły cyklonu poniżej 1 kategorii.

Wichura i cyklon będą słabły wg. prognoz amerykanów
Cyklon i wichura wg. amerykanów będą słabły

Europejski model ECMWF pozostaje przy swoim i wciąż prognozuje, że wichura uderzy w ląd z siłą wiatru do 200 km/h. Wierzę jednak, że to prognozy amerykanów będą górą, ponieważ nie mówimy tu o żywiole szalejącym nad otwartym Oceanem Indyjskim, a żywiole, który uderzyć ma w ląd na obszarze gęsto zamieszkałym przez ludzi.

Nie tylko wichura, ale i potężne ulewy w regionie

Region Indii i Półwyspu Indyjskiego jest w okresie letnim bardzo często nawiedzany przez silne, codzienne opady deszczu. Jednak cyklon niósł będzie ze sobą jeszcze bardziej ekstremalne niż zwykle opady deszczu. Okazuje się, że mieszkańcom pogranicza pakistańsko-indyjskiego grozi nie tylko silna wichura, ale i nawalne wręcz opady deszczu.

Wichura, ale przede wszystkim nawalne opady deszczu
Nie tylko silna wichura, ale i nawalne opady deszczu

Powyżej prognozy sum opadowych za najbliższe kilkadziesiąt godzin. Widać, że w regionie sumy opadowe przekroczą lokalnie 1000 litrów wody na m2. To opady powodujące silne, rozległe powodzie. W samym obszarze oddziaływania cyklonu spadnie około 700 mm deszczu na metr kwadratowy. W połączeniu z silnym wiatrem i burzami, pogoda w regionie będzie bardzo niebezpieczna.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk