Okres stabilnej sytuacji pogodowej dobiega końca. Stery nad pogodą przejęła wyraźna strefowa cyrkulacja atmosfery przeplatana wyżami barycznymi. Charakteryzuje się przemieszczaniem układów niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi na ogół z zachodu na wschód kontynentu, nie zabraknie opadów atmosferycznych i silnego wiatru.
Z prognoz numerycznych wynika, że w nocy z wtorku na środę nasza część Starego Kontynentu zacznie dostawać się pod wpływ stosunkowo płytkiego układu niskiego ciśnienia, który od niemieckiego wolnego instytutu otrzymał imię „JESSIKA”. Centrum jego znajdzie się jutro nad wodami Morza Bałtyckiego i z biegiem dnia ten wir niżowy kierować ma się nad państwa bałtyckie. W tylnej części niżu spłynie powietrze polarno-morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w którym z powodzeniem rozwijać będzie się konwekcja wewnątrzmasowa.
Środa będzie stosunkowo chłodnym dniem, dodatkowym czynnikiem obniżającym temperaturę odczuwalną będzie silny wiatr z sektora południowo-zachodniego, zachodniego. Średnia prędkość wiatru około 30 km/h w porywach do 70 km/h.
Spodziewane są opady atmosferyczne zarówno na okludującym się froncie atmosferycznym, jak i też za strefą frontową. Modele numeryczne prognozują masowy rozwój chmur Cumulonimbus za frontem. Zdolne będą one do przynoszenia opadów deszczu, punktowo drobnego gradu i silnego wiatru do 75 km/h. Prawdopodobne pojedyncze wyładowania atmosferyczne
Temperatura powietrza od 10 °C do 13 °C w najcieplejszym momencie dnia. Należy mieć na uwadze, że odczuwalna będzie nawet o kilka stopni niższa.
Chmury kłębiąsto-deszczowe zaczną zanikać pod wieczór, czeka nas stosunkowo chłodna noc ze środy na czwartek. Na termometrach będzie od 4 °C do 7 °C.
Po krótkotrwałym „załamaniu pogody” już w czwartek całą Polskę obejmie rozbudowujący się wyż baryczny o imieniu „ULF”. Ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć, wiatr osłabnie, wystąpi umiarkowane zachmurzenie chmurami piętra niskiego. Nie powinno padać. Temperatura wyniesie od 12 °C do 14 °C. Jeszcze cieplejszy może być piątek nawet do 17 °C. Obecność antycyklonu ograniczy ryzyko opadów, jak i też zachmurzenie.
Dynamiczną pogodę śledzić można pod adresem poniżej
Prognozy dla miast w linku
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC