Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niż przyniesie silne ulewy. Ponad 100 mm deszczu na metr. Możliwe podtopienia

Ulewy nad Polską 30-31 lipca 2022

Weekend przyniesie silne ulewy nad Polską. Lokalnie wystąpią opady do nawet 100 mm na metr kwadratowy za 48 godzin opadu. Tak intensywne opady deszczu przyniesie nam niż z zachodu Europy. W weekend możliwe również burze nad Polską.

Ulewy nad Polską. Czym będą spowodowane?

Miesiąc lipiec jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku w Polsce. Wiem, że brzmi to niewyobrażalnie, jednak statystyki nie kłamią. To właśnie w lipcu notujemy największe sumy opadowe w naszym kraju. Ostatni weekend lipca 2022 przyniesie silne ulewy, co doskonale wpisze się w coroczny trend siódmego miesiąca w roku. Sprawdźmy co przyniesie intensywne, a lokalnie bardzo intensywne opady deszczu w przeciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin.

Ulewy nad Polską. Niż przyniesie intensywne opady i burze
Ulewy i burze nad Polską. Przyniesie je niż z centrum na południu kraju

Rzut oka na mapę synoptyczną na sobotę 30 lipca. Widać, że na południu kraju znajdzie się centrum niżu barycznego. Wraz z nim do Polski dotrze system frontów i zbieżność wiatru. Doprowadzi to so silnego wypiętrzania się chmur opadowych. W sobotę i niedzielę spodziewamy się zarówno intensywnych opadów ciągłych, jak i nawalnych opadów deszczu związanych z burzami. Ulewy trwały będą przez sobotę i niedzielę. Zobaczmy gdzie padać będzie najmocniej. Więcej informacji pogodowych na stronie głównej portalu.

Gdzie wystąpią najsilniejsze ulewy?

Modele numeryczne wciąż nie mają stabilnych wyliczeń co do obszaru występowania najsilniejszych opadów deszczu w weekend. Spójrzmy na sumy opadowe wyliczane przez GFS.

Ulewy w centralnej Polsce wg. GFS
Według modelu GFS najsilniejsze ulewy w centralnej Polsce

Według wyliczeń amerykańskiego modelu pogodowego najsilniejsze ulewy wystąpią w centralnej części Polski. Na północ od centrum niżu dojść miałoby do rozwoju najmocniej wypiętrzonych chmur opadowych. W połączeniu z konwekcją i burzami lokalnie w centrum Polski spaść może ponad 100 mm deszczu w weekend. To sumy opadowe, które mogą przynieść lokalne podtopienia. Trochę inny scenariusz wylicza europejski model ECMWF.

Ulewy bardziej na południu wg. ECMWF
Ulewy bardziej na południu wg. ECMWF

Europejski model ECMWF widzi najbardziej intensywne opady deszczu bardziej na południu kraju. Lokalnie do końca weekendu w pasie od Małopolski po Ziemię Świętokrzyską spaść może wg. wyliczeń modelu ECMWF nawet do 120 mm deszczu. Jeśli scenariusz ten spełni się, to na obszarach podgórskich może dojść do wystąpienia mniejszych rzek i potoków z brzegów. Zdecydowanie więcej będziemy mogli napisać jutro o poranku, gdy położenie centrum niżu będzie już bardziej pewne. Na ten moment wiemy na pewno, że ulewy nad Polską wystąpią, a opady będą bardzo intensywne.

Przyszły tydzień przyniesie upał w Polsce

Po weekendzie z bardzo złą pogodą w kraju, przyszły tydzień przyniesie znaczną poprawę pogody. Już od poniedziałku niż wypełni się wędrują dalej na wschód. Przestanie mieć on wpływ na pogodę w kraju. Nad Polską od poniedziałku pojawi się więcej słońca, ulewy ustąpią. Modele numeryczne wciąż podtrzymują wyliczenia według których druga połowa przyszłego tygodnia przyniesie silny upał nad Polską.

Upał w przyszłym tygodniu w Polsce

O upale będzie jeszcze czas napisać. W najbliższych wpisach skupimy się na intensywnych opadach deszczu. Przez weekend będziemy relacjonowali Wam, gdzie w kraju występują najsilniejsze ulewy. Położenie opadów śledzić możecie w naszym radarze opadów. Dane na tej podstronie aktualizują się na bieżąco.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk