Niż baryczny o imieniu „SIGLINDE” nurkuje znad Skandynawii w kierunku Morza Bałtyckiego. Przyniesie wichurę w Polsce i burze

Rozpoczyna się dynamiczny okres w pogodzie. Pogodę kształtować będzie w najbliższych kilkudziesięciu godzinach niż baryczny o imieniu „SIGLINDE”. Ulegający okluzji układ frontów atmosferycznych przemieszczać będzie się z północnego-zachodu na południowy-wschód. W tylnej części niżu spłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Omawiany układ niskiego ciśnienia rozwinął się na peryferiach głównego niżu z rejonu Morza Barentsa, rozwinął się po zawietrznej stronie Gór Skandynawskich, korzystając z adwekcji wirowości cyklonalnej pod postacią prądu strumieniowego stale się pogłębia. Prognozowany jest spadek ciśnienia w centrum cyklonu poniżej 980 hPa.

Prognozowane położenie niżu barycznego „SIGLINDE” w najbliższych kilkunastu godzinach wraz ciśnieniem atmosferycznym

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.10.2018 r. godzina 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.10.2018 r. godzina 00 UTC

Wietrzna aura w Polsce, zwłaszcza na północy

Prognozy modeli numerycznych jasno wskazują, że po południowej, południowo-zachodniej stronie wzrastać ma poziomy gradient ciśnienia, co skutkować ma coraz bardziej wietrzną aurą. W tylnej części niżu spłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Utworzy się tzw. pochylnia do adwekcji mocno wychłodzonej masy powietrza. Rozwiną się chmury Cb, konwekcja nad lądem trwać może nawet w porze nocnej, przynosząc silny wiatr, opady deszczu, deszczu ze śniegiem, punktowo zwłaszcza w górach samego śniegu.

Dynamiczną sytuacje możecie śledzić tutaj