Noc przyniesie koszmar. Nawałnice nad Polską. Alerty 3 stopnia przed burzami

Mieszkańcy Śląska i wielu regionów południowej Polski wspominają jeszcze nawałnice, jakie przetoczyły się w nocy z środy na czwartek. Niestety nie mam dobrych informacji, ponieważ nadchodząca doba przyniesie kolejne potencjalnie niszczące burze. Zapraszam na szczegóły.

Nawałnice w nocy. Sytuacja synoptyczna

W dzień na zachód kraju wkroczył ciepły front atmosferyczny. Nie jest on groźny i nie przynosi groźnych zjawisk pogodowych. Front przynosi nam napływ bardzo ciepłych mas powietrza do kraju i w cały nasz region.

Burze i nawałnice. Niegroźny front ciepły w piątek nad Polską
Burze i nawałnice. Niegroźny front ciepły w dzień nad Polską. Źródło: IMGW-PIB/awiacja

Temperatury powietrza na południu i południowym zachodzie przekroczyły dziś 30 stopni Celsjusza. Mieliśmy więc do czynienia z upałem. Bardzo ciepła, zwrotnikowa masa powietrza zalegała będzie na południu Polski również w nocy. Piszę o tym dlatego, że w związku z zaleganiem gorącej, zasobnej w wilgoć masy powietrza w południowej części kraju panowały będą doskonałe warunki termiczne do rozwoju silnych burz i nawałnic. Front ciepły zapewni doskonałe warunki termiczne (CAPE nawet do 2500 J/kg). Natomiast wyzwalaczem burz będzie front chłodny (wędrujący za frontem ciepłym) oraz niż, który uformuje się na froncie w nocy. Mamy więc w kolejnych godzinach doskonałe warunki zarówno termiczne, jak i kinematyczne do uformowania się niszczących burz.

Nawałnice nad Polską. Prognozowany scenariusz

Późnym popołudniem, na terytorium Czech energia dostępna drogą konwekcji CAPE sięgać, a nawet przekraczać może 2500 J/kg. To wartości, które występują bardziej w amerykańskiej alei tornad, niż w naszym regionie. To również pokazuje, z jakim potencjałem na nocne nawałnice mamy dziś do czynienia. Zafalowanie na froncie zapewni dodatkowo znakomite warunki kinematyczne (ścinanie wiatru nawet 25 m/s, czy SRH nawet do 250 m2/s2). Wszystko to spowoduje, że w kolejnych godzinach w Czechach dojdzie do rozwoju silnych burz superkomórkowych. W pierwszym stadium superkomórek bardzo możliwe są opady wielkiego (nawet ponad 7 cm średnicy) gradu. Istnieje potencjalne ryzyko na powstanie nawet kilku tornad o sile F2-F3. To już są trąby powietrzne o wielkiej, niszczącej wręcz sile.

Nawałnice wkroczą do Polski w nocy
Nawałnice wkroczą do Polski w nocy z piątku na sobotę

W chwili obecnej wyliczenia i radiosondaże są jeszcze rozbieżne. Jednak przewidywany scenariusz na kolejne godziny jest taki, że z terytorium Czech do Polski, na Dolny Śląsk i Śląsk wkroczą burze o niszczycielskiej wręcz sile. Mogą to być zarówno bardzo silne superkomórki burzowe, jak i układ już dobrze zorganizowany w mezoskalowy układ konwekcyjny MCS, z wbudowanymi, wciąż niszczycielskimi superkomórkami. W chwili obecnej, wciąż nie jest do końca wiadomo w której części nocy niebezpieczne zjawiska dotrą do Polski. Jedno jest pewne. Noc na południu, częściowo zachodzie i w centrum kraju będzie bardzo groźna. Nawałnice lokalnie mogą być niszczące. Przeczytaj również: Prognoza pogody na weekend dla Polski

Groźna pogoda również w sobotę w części Polski

Pogoda będzie niebezpieczna nie tylko podczas nadchodzącej nocy. Front atmosferyczny pozostanie nad Polską w sobotę, jednak oddziaływał będzie już na wschodnie regiony kraju. Tutaj znów możliwe są silne nawałnice i burze. Na ten moment wiele wskazuje na to, że nie będą to zjawiska już tak silne jak te w nocy z piątku na sobotę. Prawdopodobnie zachmurzenie po nocnych burzach utrzyma się do godzin około południowych na wschodzie kraju, co znacznie ograniczy ogrzewanie przez słońce warstwy granicznej. Na ten moment to jednak tylko przypuszczenia, więcej wiedzieli będziemy jutro o poranku. Oczywiście, z samego rana przygotujemy dla Was prognozę konwekcyjną, w której już szczegółowo opiszemy gdzie i kiedy burze w sobotę będą groźne. Tymczasem uważajmy dziś na siebie. Szczególnie w południowej połowie kraju, ponieważ tu pogoda w najbliższych godzinach może być niszcząco groźna.