Noc z przymrozkami przed nami. Cała Polska w alertach IMGW

Od początku maja trwa w Polsce adwekcja arktycznego chłodu. Wiele wskazuje, że nadchodząca noc przyniesie przymrozki na przeważającym obszarze kraju. Sprzyjać ma temu niewielkie zachmurzenie, słabnący wiatr w porze nocnej i trwająca jeszcze adwekcja arktycznego powietrza z okolic podbiegunowych.

Już jutro przeważający obszar Polski będzie w cieplejszej masie powietrza. Wyjątkowo chłodna będzie jednak nadchodząca noc.

Prognozowana temperatura powietrza o poranku w środę przez model HD

Niewielka siła wiatru, małe zachmurzenie i adwekcja arktycznego powietrza sprzyjać będzie silnym spadkom temperatury podczas nadchodzącej nocy i o poranku.

Prognoza pogody na noc IMGW-PIB

Jak czytamy w komunikacie IMGW miejscami temperatura powietrza spadnie do -2 stopni na wysokości klatki meteorologicznej, przy gruncie punktowo nawet do -5 st.C. W kolejnych dniach na szczęście zacznie robić się coraz cieplej i nocami nie są prognozowane przymrozki. Już jutro dokona się istotna wymiana masy powietrza na cieplejszą polarna-morską. Przeważający obszar Polski znajdzie się wtedy pod wpływem wieloośrodkowego niżu z okolic Wysp Brytyjskich, wschód kraju będzie pod wpływem wyżu.

Ostrzeżeniami przed przymrozkami objęta jest niemal cała Polska

Maj jest bardzo chłodnym miesiącem, co widać na poniższej rycinie.