Noce tropikalne nad Polską

Polska od dłuższego czasu znajduje się pod wpływem gorących, wilgotnych mas powietrza. Temperatury powietrza w większości kraju przekraczają w dzień 30 kresek, a jak to jest w nocy nad naszym krajem? Przyjrzyjmy się temu. Powiemy sobie również o nocach tropikalnych. Czym są noce tropikalne i czy jest to częste zjawisko w naszym kraju.

Zacznijmy od definicji nocy tropikalnej. Noc tropikalna jest to to noc podczas której nawet w najchłodniejszym momencie temperatura powietrza nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Noce tropikalne nie są zjawiskiem pożądanym, gdyż organizm po upalnym dniu nadal nie ma jak zregenerować się w niższych temperaturach. Czy noce tropikalne w Polsce są częstym zjawiskiem? Sprawdźmy.

Co ciekawe, w ostatnich dniach, najwięcej nocy tropikalnych zdarza się na wybrzeżu. Dla przykładu, w Gdańsku od 25 lipca zanotowaliśmy ich aż 7, w Świnoujściu były to 4 noce tropikalne. Mieszkańcy Gdańska zmagali się z nocnymi temperaturami przekraczającymi 20 stopni Celsjusza aż 5 nocy z rzędu od 24 do 29 lipca. Ciekawe.Oczywistym jest, że w tym roku częstotliwość występowania nocy tropikalnych na Pomorzu ma związek z ponadprzeciętną temperaturą Bałtyku. Ten w wielu miejscach charakteryzuje się temperaturą wody sięgającą 23 stopni. To bardzo dużo jak na polskie morze.

Wbrew pozorom noce tropikalne nie są w Polsce zjawiskiem często występującym. Noc tropikalna zdarza się w Polsce tylko w 0.3% dni w ciepłych miesiącach roku. Dla przykładu, w Warszawie w latach 1951-2010 zanotowano jedynie 17 nocy tropikalnych, z czego aż 6 z nich miało miejsce w 2010 roku.

I szczerze? Wcale nam z tego powodu nie smutno. Noc tropikalna zawsze oznacza złą jakość snu, pot na poduszce i ranne niewyspanie. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w przyszłym tygdniu czekają nas również 1 lub 2 noce tropikalne.

*źródło danych – IMGW