Nowa pogoda na cały marzec 2025. Blisko 20℃ czy siarczysty mróz i silne śnieżyce w Polsce?

Jest nowa pogoda na marzec 2025 r. Czeka nas przełom w warunkach pogodowych.

Nie ulega wątpliwości, że wiosna meteorologiczna rozpocznie się 1 marca 2025. Predykcje na pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny zakładają, że trzeci miesiąc roku przyniesie kontynuacje rozpadu wiru polarnego, jak i też utworzenie się nad Europą rozległego obszaru podwyższonego ciśnienia. Najnowsze prognozy martwią jednak pod kątem opadów, gdyż może być duży deficyt na początku nowej pory roku.

Prognoza anomalii temperatury na marzec 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFSv2

nowa pogoda na marzec
Pogoda długoterminowa na marzec 2025 r. i prognozowany trend w pogodzie

Duża zmiana trendu w marcu?

Najnowsze wyliczenia dwóch głównych modeli sezonowych, amerykańskiego CFSv2 i europejskiego ECMWF, pokazują nam, że marzec przyniesie wyraźne okresy z dodatnią anomalią temperatury. Niewykluczona, że temperatura będzie wyższa o około 1-2,5°C od normy wieloletniej. To są dobre informacje dla tych, którzy nie lubią chłodnych dni, bo praktycznie znaczna część marca ma być cieplejsza niż średnia klimatyczna. Jednak nie oznacza to, że zabraknie chłodniejszych dni, głównie w nocy, z możliwymi ujemnymi temperaturami, takich okresów ma być jednak umiarkowana ilość jak na marzec. Będą też możliwe dni z całodobowym mrozem przy spływie mas arktycznych i kontynentalnych.

Polecamy: Prognozy nie wyglądają dobrze. Pogoda na weekend. Mróz do -15 stopni. Atak zimy w części Polski?

Prognozowana anomalia opadów na marzec 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda szykuje przełom na marzec 2025 r.
Prognoza wstępna opadów na marzec 2025 r.

Predykcje europejskiego ECMWF w marcu wskazują na bardzo wysokie ryzyko, że średnia temperatura w Polsce będzie wyższa od normy o 70-90%. Dużo wskazuje, że średnia temperatura dobowa będzie zwykle oscylować w przedziale 5-10°C, co jest charakterystyczne dla przedwiośnia. Jednak wystąpią także dni z temperaturą powyżej 10-15°C. Maksymalne temperatury na poziomie 10-18°C mogą zdarzać się coraz częściej z upływem miesiąca. Szczególnie przy adwekcji z południa.

Prognoza anomalii temperatury na kolejne tygodnie wstępnie według modelu ECMWF EPS dla Polski

pogoda szykuje
Pogoda na kolejne tygodnie w oparciu o model ECMWF. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Prognozowana anomalia pola ciśnienia na marzec 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFSv2

przełom w pogodzie?
Aura szykuje niespodziankę na marzec 2025 r?

ECMWF zaskakuje w prognozach

Najnowsze prognozy numeryczne z modeli europejskich i amerykańskich pokazują przewagę dni wpływem blokady antycyklonalnej. Tylko okresami zdarzyć się może się przejście aktywniejszych frontów atmosferycznych. Prognozowana wysokość opadów ma oscylować w okolicach normy lub będzie nieco poniżej średniej. Dlatego niska wilgotność gleby przełożyć się na utrudnioną wegetację roślin po mało śnieżnej zimie. W kolejnych tygodniach obserwowane będą wyraźne zmiany w strukturze wiru polarnego, co świadczy, że zbliżamy się do końca sezonu zimowego. Zimowe epizody w formie mrozu całodobowego i gwałtownych ataków zimowych będą mieć najprawdopodobniej miejsce. Konkretne daty nie są jednak do wskazania z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury wyższej od normy wieloletniej na marzec 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

spora zmiana aury w marcu?
Dodatnia anomalia temperatury radykalnie zmieni pogodę na marzec?

Nowe prognozy pokazują jasny trend w pogodzie

Reasumując, jeśli prognozy modeli sezonowych na marzec się sprawdzą, to miesiąc ten przyniesie wyższe temperatury niż wynosi norma klimatyczna. Natomiast suma opadów oscylować ma poniżej normy wieloletniej. Dodatkowo większość dni ma przynosić coraz wyższe temperatury i ciepłą aurą pod wpływem antycyklonu. Natomiast dni z cyklonami i frontami będą z niską częstotliwością. Choć prognozuje się wstępnie przeważającą ciepłą aurę. Jednak mogą wystąpić okresy ochłodzenia z zimowymi epizodami. Co więcej, warunki termiczne będą zazwyczaj przypominały przedwiośnie. Niewykluczone, że zdarzą się silne napływy z południa i zaznaczy się wpływ pyłu saharyjskiego. Powinniśmy oczekiwać zmianę trendu opadowego na marzec, bo inaczej czeka nas suchy początek wiosny w naszym kraju.

Prognozowana wstępnie anomalia opadów na marzec 2025 r. dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

opady w normie według ECMWF

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, ecmwf.int, maps.effis.emergency.copernicus.eu, CMM IMGW, modele.imgw.pl

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC