Mamy pogodę długoterminową na listopad 2024 r. Spodziewany jest wyraźny wzór pogodowy, który może zaskoczyć mieszkańców naszego kraju.
Temperatura powyżej normy wieloletniej w znacznej części Polski i miejscami w normie
Dobiegł końca w minionych dniach październik 2024 r., który finalnie został sklasyfikowany jako termicznie ciepły, lecz suchy oraz z dużą ilością pogodnego nieba. Był to 10 z serii miesiąc powyżej normy wieloletniej. Wygląda na to, że w listopadzie czeka nas dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia, które nie zawsze zapewnią nam słoneczną pogodę. Będzie coraz więcej okresów z niskimi chmurami stratus oraz mgłami. Średnia temperatura powietrza obniżać ma się sukcesywnie z każdym kolejnym tygodniem. Pierwsza połowa ostatniego miesiąca meteorologicznej jesieni zapowiada się z dominacją antycyklonów i dużym niedoborem opadów. Ten trend ma szanse zmienić się w drugiej części miesiąca.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza na listopad 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Ujemna anomalia opadów w Polsce
Zarówno model ECMWF i CFS prognozują, że listopad 2024 r. będzie miesiącem powyżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Wstępnie wiadomo, że temperatura okaże się wyższa o 0.5℃/2℃. Na południu kraju najprawdopodobniej oscylować ma w okolicach normy wieloletniej. Często w listopadzie temperatura w ciągu dnia temperatura okaże się dodatnia, lecz noce i poranki w obszarach rozpogodzeń przyniosą coraz częstszy mróz, który występować będzie w obszarach rozpogodzeń i większych przejaśnień oraz niewielkiej prędkości wiatru. Wartości poniżej zera zdarzą się nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów. Niewykluczone, że pierwszy raz w tym sezonie wystąpi dwucyfrowy mróz w niektórych regionach Polski. Średnia dobowa temperatura powietrza coraz częściej będzie typowa dla przedzimia, osiągając przedział 0-5℃. To się stanie nawet na początku listopada 2024 r. Dlatego warto przemyśleć o zmianie opon letnich na zimowe z uwagi na coraz niższą temperaturę powietrza i pogorszenie właściwości jezdnych ogumienia letniego.
Podczas pierwszej połowy listopada nie spodziewamy się nagłego ataku zimy i na ogół dominować ma sucha i wyżowa pogoda, lecz z okresowym dominowaniem zgniłych wyżów. Nie oznacza to jednak tego, że nie warto zmienić już opon z letnich na zimowe, mimo że nie spadnie prędko śnieg poza górami.
Prognozowana anomalia opadów na listopad 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Polecamy: Śnieżyca w niedzielę. Spadnie 30-50 cm śniegu. Pogoda w listopadzie bardzo nas zaskoczy
Wyżowa pogoda w Polsce i blokada antycyklonalna nie okaże się krótkotrwała
Co ciekawe nieco inne prognozy prezentuje model ECMWF. Prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy wieloletniej oscyluje w okolicach 40-60% dla listopada 2024 r. Wygląda na to, że listopad 2024 r. nie będzie tak ciepłym miesiącem, jak na październik i dodatkowo temperatura tylko nieznacznie przekroczy w wielu regionach przedział charakterystyczny dla normy wieloletniej dla ostatniego miesiąca meteorologicznej jesieni.
Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w listopadzie 2024 r. według modelu sezonowego ECMWF
Wyżowa pogoda w Polsce
Niezwykle jak na listopad prezentuje się natomiast średnia anomalia ciśnienia, z której wynika, że będzie to miesiąc z dominacją antycyklonów i niewielką ilością opadów. Główne centra wyżowe powinny znaleźć się nad południową i zachodnią oraz okresami centralną częścią Europy, co może przynosić okresy ze zgniłą pogodą także w Polsce. Co ciekawe piękne morza chmur i mgieł będą obserwowane w górach, gdzie w dolinach rozpościerać się będą piękne morza mgieł i wysoko w górach znajdziemy się często nad wilgotną warstwą inwersyjną.
Prognozowana anomalia ciśnienia na listopad 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Termiczne przedzimie wkroczy szybko do Polski i zmieni pogodę. Ostatni dzwonek na zmianę opon
Dzięki temu, że często znajdziemy się pod wpływem wyżu, to zmniejszy się zagrożenie ze strony wichur w naszej części Europy. Blokada wyżowa może być wyjątkowo trwała i nie zawsze zapewniająca pogodną aurę. W listopadzie często mamy do czynienia ze zgniłymi antycyklonami, które rozczarować mogą miłośników słonecznej pogody o tej porze roku. Możliwe są wielodniowe okresy na przeważającym obszarze Polski z niskimi chmurami stratus, stratocumulus oraz występowaniem mgieł i zamgleń oraz opadów mżawki z niskich chmur warstwowych. Czasem prawdopodobne będą okresy pogodne jednak przy niskim kącie padania promieni słonecznych. Aczkolwiek przy krótkiej operacji słonecznej nie pozwoli to na silny wzrost temperatury powietrza.
Prognozowana średnia temperatura powietrza w kolejnych tygodniach według modelu ECMWF EPS dla Polski
Istnieje duża szansa, że w czasie drugiej połowy listopada 2024 r. wzrośnie częstotliwość występowania opadów atmosferycznych w naszej części Europy. Dlatego wynikać może to z osłabienia blokady wyżowej, a nawet i okresowej likwidacji. Pozwoli to na przechodzenie frontów atmosferycznych związanych z ośrodkami niżowymi, które ulokowane będą nad północną i północno wschodnią częścią Starego Kontynentu. Niewykluczone, że to właśnie w drugiej części miesiąca spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem na północy i północnym wschodzie naszego kraju. Wygląda na to, że w wielu regionach będzie to suchy okres w pogodzie. Jednak tylko nieliczne regiony zapiszą się z opadami w normie i powyżej normy wieloletniej.
Prognozowana anomalia sumy opadu wyrażona w %, uwzględniając okres ref. 1991-2020 r. dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, CFS, tropicaltidbits.com, modele.imgw.pl,
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC