Nowa prognoza długoterminowa. Ekstremalny upał. Fala upałów potrwa długo

W dniu wczorajszym w Polsce pojawił się upał. Równie gorąco będzie w kraju w piątek 7 sierpnia. Piątek przyniesie upał na zachodzie, w centrum na południu kraju. Termometry w wielu miejscach wskażą ponad 31 stopni Celsjusza.

upał w Polsce

Równie upalnie zapowiada się nadchodzący weekend. Wtedy to upalne powietrze wleje się do Polski jeszcze głębiej. Trzydziestki na termometrach przekroczone zostaną niemal w całym kraju. I jeszcze kilka dni temu wydawał się, że na tych kilku dniach fala upałów nad Polską się zakończy.

Jednak nowe prognozy pokazują, że napływ gorących mas powietrza do Polski potrwa dłużej. Bardzo prawdopodobne jest, że z upałem w Polsce zmierzyć się nam przyjdzie przynajmniej do przyszłego weekendu. Niektóre modele numeryczne widzą upał jeszcze w poniedziałek 17 sierpnia.

fala upałów

Potężny upał na zachodzie Polski

W najbliższych dniach najgoręcej będzie na zachodzie kraju. Przykładowo w niedzielę, poniedziałek model SWISS HD widzi przy granicy Polski z Niemcami temperatury na poziomie 36 stopni Celsjusza. To już ekstremalny upał jak na naszą strefę klimatyczną.

Z każdym dniem upalne, gorące powietrze swój wpływ zaznaczało będzie również na wschodzie Polski. Poniżej mapa temperatury na przyszły piątek. Widać tu, że nawet 35 stopni pojawić się może w Polsce centralnej i wschodniej.

fala upałów nad Polską

Jednak by prognozy nie były tak fatalne dla osób źle znoszących upały. Na wschodzie i w centrum kraju, mniej więcej w środku przyszłego tygodnia słupki rtęci spadną poniżej 30 stopni ciepła. Upał odpuści na dwa dni, zrobi się bardzo ciepło, ale nie upalnie. Niestety, tak jak pisaliśmy w poprzednim akapicie. Gorące, upalne powietrze powróci na wschód już pod koniec przyszłego tygodnia.

Cały tydzień upału nad Polską

Podsumowując, w większości regionów Polski nastawić musimy się na trwającą wiele dni falę upałów. Temperatura w dzień przekraczała będzie 30 stopni Celsjusza. W nocy w wielu miejscach temperatura nie spadnie poniżej dwudziestek, co dawało będzie noce tropikalne. Przed nami ciężki okres w pogodzie. Potrwa on z pewnością do przyszłego weekendu. Co będzie dalej? Poczekajmy z aktualizacją prognoz długoterminowych. W tekście nie wspominaliśmy o burzach, ale te z pewnością pojawiały się będą nad Polską. O burzach informowali będziemy Was na bieżąco, w dniu zagrożenia zjawiskami burzowymi.