Ocieplenie okaże się silne. Przed nami kulminacyjna fala wysokich temperatur, która przypadnie na czwartek i piątek. Koniec miesiąca zapowiada się z radykalnym, ale prawdopodobnie krótkotrwałym spadkiem temperatury.
Silne ocieplenie w Polsce stało się faktem. Wiosenne temperatury w kraju. Średnia dobowa typowa dla wiosny termicznej
Już wczoraj zrobiło się zauważalnie ciepłej w całym kraju. Najcieplej zgodnie z prognozami było na południu Polski. W Legnicy na 2 metrach w klatce meteorologicznej temperatura wzrosła do 18,2°C. W tym samym czasie najchłodniej było w Kętrzynie, gdzie zmierzono 8,7°C.
Temperatura maksymalna, 22 marca 2023 (07:00-19:00) czasu urzędowego w Polsce

Burze możliwe w ciepłej masie powietrza
Wysokie temperatury na początku kalendarzowej wiosny mają związek z adwekcją bardzo ciepłego powietrza z południowego zachodu w ciepłym wycinku niżu. Już dziś oraz w piątek na obszarze woj. małopolskiego temperatura ma szanse przekroczyć pierwszy raz w tym roku przekroczyć 20°C. W tym ciepłym i wilgotnym powietrzu, spodziewane są warunki do rozwoju głębokiej i wilgotnej konwekcji. Rozwój zjawisk burzowych zachodzić ma zarówno na wewnątrzwycinkowych liniach zbieżności wiatru, jak i też w obrębie wypierającego ciepłe powietrze chłodnego frontu atmosferycznego.
Początek tygodnia był z nieco niższymi temperaturami, ale już w środę zaczęło płynąć do nas cieplejsze powietrze z kierunków południowych. W województwach położonych na południu kraju temperatura ma szanse osiągnąć a nawet przekroczyć 20°C.
Prognozowana temperatura na 2 metrach, 23 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Wyliczana temperatura na 23 marca 2023, 12 UTC według niemieckiego modelu ICON dla Polski

Prognozowana temperatura na 24 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Niżowy wzór pogody. Czeka nas spora zmienność aury pod koniec marca
Wysokie temperatury zawdzięczamy aktywnej cyrkulacji strefowej i przechodzeniu ośrodków niżowych z rodowodem atlantyckim. Po wschodniej stronie cyklonów odbywa się dynamiczny transport bardzo ciepłych mas powietrza z kierunków południowych. Niże wędrują znad Atlantyku, dalej przez Europę Północną na wschód. W przednich częściach wirów niżowych obserwujemy intensywną adwekcje ciepła, natomiast w tylnych spływy chłodu z wysokich szerokości geograficznych. Cieplej może zacząć robić się znów w okolicach początku kwietnia. Jednak trudno prognozować precyzyjny przebieg warunków pogodowych z wyprzedzeniem 5-7 dni, gdy pogodą steruje cyrkulacja atlantycka.
Ocieplenie w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa, około 1,5 km nad poziomem gruntu na 23 marca 2023, 06Z według modelu GFS, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.

Nie tylko Polska w najbliższych kilkudziesięciu godzinach doświadczać ma wysokich temperatur jak na początek wiosny. Tyczy się to również Francji, Niemiec, Czech i Słowacji, Polski oraz Ukrainy. Na tym obszarze w rejonach górskich i podgórskich temperaturę podnosić ma wiatr fenowy, przekraczając wyraźnie 20°C.
Niż z południa może pojawić się nad Polską. Możliwa wichura
Nie będzie to okres pogodnej i spokojnej pogody. Z prognoz wynika, że w drugiej połowie bieżącego tygodnia częściej pojawiać będą się opady, a nawet i lokalne burze. Liczne fronty atmosferyczne przejdą przez nasz kraj do niedzieli, a w przyszłym tygodniu pojawić może się wydajny opadowo niż z układem frontów atmosferycznych.
Prognozowana wstępnie akumulacja opadów na okres od 23.03.2023, 00Z do 29.03.2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Burze okazać mogą się w najbliższych dniach całkiem aktywne elektryczne. Możliwe są również opady gradu oraz porywy wiatru do 60-75 km/h. Z uwagi na konwekcyjny charakter opadów, zalecamy śledzić radary opadów na bieżąco, aby dokładnie wiedzieć, gdzie pada i grzmi.
Zmienność pogody na przełomie marca i kwietnia doskonale obrazuje poniższa animacja.
Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC