Ocieplenie będzie silne. Temperatura pierwszy raz w 2023 roku przekroczy 20°C na obszarze Polski. Wystąpią burze, potem mróz

Ocieplenie okaże się silne. Przed nami kulminacyjna fala wysokich temperatur, która przypadnie na czwartek i piątek. Koniec miesiąca zapowiada się z radykalnym, ale prawdopodobnie krótkotrwałym spadkiem temperatury.

Silne ocieplenie w Polsce stało się faktem. Wiosenne temperatury w kraju. Średnia dobowa typowa dla wiosny termicznej

Już wczoraj zrobiło się zauważalnie ciepłej w całym kraju. Najcieplej zgodnie z prognozami było na południu Polski. W Legnicy na 2 metrach w klatce meteorologicznej temperatura wzrosła do 18,2°C. W tym samym czasie najchłodniej było w Kętrzynie, gdzie zmierzono 8,7°C.

Temperatura maksymalna, 22 marca 2023 (07:00-19:00) czasu urzędowego w Polsce

Ocieplenie w Polsce zaznaczyło się wyraźnie w środę. Czwartek i piątek jeszcze cieplejsze

Burze możliwe w ciepłej masie powietrza

Wysokie temperatury na początku kalendarzowej wiosny mają związek z adwekcją bardzo ciepłego powietrza z południowego zachodu w ciepłym wycinku niżu. Już dziś oraz w piątek na obszarze woj. małopolskiego temperatura ma szanse przekroczyć pierwszy raz w tym roku przekroczyć 20°C. W tym ciepłym i wilgotnym powietrzu, spodziewane są warunki do rozwoju głębokiej i wilgotnej konwekcji. Rozwój zjawisk burzowych zachodzić ma zarówno na wewnątrzwycinkowych liniach zbieżności wiatru, jak i też w obrębie wypierającego ciepłe powietrze chłodnego frontu atmosferycznego.

Ocieplenie będzie silne, lecz krótkie

Początek tygodnia był z nieco niższymi temperaturami, ale już w środę zaczęło płynąć do nas cieplejsze powietrze z kierunków południowych. W województwach położonych na południu kraju temperatura ma szanse osiągnąć a nawet przekroczyć 20°C.

Zobacz też: Załamanie pogody. Temperatura w Polsce spadnie nawet o 20-25 stopni. Nadciąga mróz i śnieg. Kiedy wiosna wróci do Polski?

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 23 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w kraju
Wysoka temperatura w kraju

Wyliczana temperatura na 23 marca 2023, 12 UTC według niemieckiego modelu ICON dla Polski

ocieplenie w Polsce
Ocieplenie w kraju. Wysoka temperatura w Polsce

Prognozowana temperatura na 24 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w Polsce
Pierwsze 20 stopni w tym roku, możliwe nawet 21-22 stopnie na południu Polski. Będzie to jednak zależne od skali adwekcji ciepłego powietrza, czasu usłonecznienia i prędkości wiatru

Niżowy wzór pogody. Czeka nas spora zmienność aury pod koniec marca

Wysokie temperatury zawdzięczamy aktywnej cyrkulacji strefowej i przechodzeniu ośrodków niżowych z rodowodem atlantyckim. Po wschodniej stronie cyklonów odbywa się dynamiczny transport bardzo ciepłych mas powietrza z kierunków południowych. Niże wędrują znad Atlantyku, dalej przez Europę Północną na wschód. W przednich częściach wirów niżowych obserwujemy intensywną adwekcje ciepła, natomiast w tylnych spływy chłodu z wysokich szerokości geograficznych. Cieplej może zacząć robić się znów w okolicach początku kwietnia. Jednak trudno prognozować precyzyjny przebieg warunków pogodowych z wyprzedzeniem 5-7 dni, gdy pogodą steruje cyrkulacja atlantycka.

Ocieplenie w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa, około 1,5 km nad poziomem gruntu na 23 marca 2023, 06Z według modelu GFS, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.

silna adwekcja ciepła
Silne ocieplenie w Polsce za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej

Nie tylko Polska w najbliższych kilkudziesięciu godzinach doświadczać ma wysokich temperatur jak na początek wiosny. Tyczy się to również Francji, Niemiec, Czech i Słowacji, Polski oraz Ukrainy. Na tym obszarze w rejonach górskich i podgórskich temperaturę podnosić ma wiatr fenowy, przekraczając wyraźnie 20°C.

Niż z południa może pojawić się nad Polską. Możliwa wichura

Nie będzie to okres pogodnej i spokojnej pogody. Z prognoz wynika, że w drugiej połowie bieżącego tygodnia częściej pojawiać będą się opady, a nawet i lokalne burze. Liczne fronty atmosferyczne przejdą przez nasz kraj do niedzieli, a w przyszłym tygodniu pojawić może się wydajny opadowo niż z układem frontów atmosferycznych.

Prognozowana wstępnie akumulacja opadów na okres od 23.03.2023, 00Z do 29.03.2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ocieplenie i częste opady w najbliższych dniach
Niżowa pogoda w Polsce. Ocieplenie będzie krótkie, częste opady w najbliższych dniach

Burze okazać mogą się w najbliższych dniach całkiem aktywne elektryczne. Możliwe są również opady gradu oraz porywy wiatru do 60-75 km/h. Z uwagi na konwekcyjny charakter opadów, zalecamy śledzić radary opadów na bieżąco, aby dokładnie wiedzieć, gdzie pada i grzmi.

Niżowy wzór pogody, ocieplenie szybko ustąpi. Epizod zimowy zdarzy się

Zmienność pogody na przełomie marca i kwietnia doskonale obrazuje poniższa animacja.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl