Od południa do Polski zbliżają się opady śniegu. Na drogach i chodnikach zrobi się bardzo ślisko

Od kilku dni pogodę w Polsce kształtuje strefowa cyrkulacja atmosfery ze składową północną. Wkrótce jednak nadejdzie jej kres.

W środkowej troposferze dalej uwidacznia się obecność rozległej zatoki wypełnionej chłodem, sięga ona aż basenu Morza Śródziemnego i rejonów Tunezji.

Wkrótce przepływ zmieni się na południowo-wschodni i wschodni, a w dłuższej perspektywie czasu również na północno-wschodni.  Jednak już w pierwszych dniach lutego spodziewane jest silne ocieplenie, które związane będzie z napływem ciepłego powietrza z południa, ale o tym jutro.

Widoczna rozległa górna zatoka wypełniona chłodem w środkowej troposferze nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Na początek lutego spodziewane jest większe ocieplenie. 

Nadchodzą opady śniegu

W polu ciśnienia dalej pozostawać będziemy w obszarze obniżonego ciśnienia, a od południa nasuwać ma się w czasie środowego dnia niewielka strefa opadów śniegu, która szczególnie wschodnią Małopolskę, ale także Podkarpacie i Lubelszczyznę. Następnie opady dotrą m.in nad Mazowsze.

Prognozowany obszar opadów na dzień 30.01.2019 r. godzina 8 czasu lokalnego. Jak widać obejmować one będą m.in poszczególne obszary Małopolski, Ziemię Świętokrzyską, ale także Podkarpacie. Co więcej obejmą one początkowo południową część województwa lubelskiego. Następnie opady kierować będą się dalej na północ. 
Prognoza na dzień 29.01.2019 r. godzina 11 czasu lokalnego. Jak widać opady śniegu obejmować mają zwłaszcza województwo lubelskie, ale także podkarpackie i Ziemię Świętokrzyską, wkraczając aż w okolicę Warszawy. 
Spodziewany obszar opadów przez model ICON na dzień 30.01.2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Śnieg padać będzie m.in na Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, obejmując również Mazowsze.
Spodziewany obszar opadów przez model ICON na dzień 30.01.2019 r. godzina 16 czasu lokalnego. Stopniowo opady opuszczać będą woj. lubelskie, padać będzie m.in na Mazowszu, niewielka strefa opadów zbliżać będzie się na Podlasie.
Opady zaczną zanikać na Podlasiu w nocy ze środy na czwartek.

Spodziewany jest niewielki przyrost pokrywy śnieżnej od 1 cm do 3 cm, lokalnie na drogach i chodnikach zrobi się ślisko