Odbudowuje się zachodnia cyrkulacja atmosfery. W piątek nad Polską pojawią się burze

W piątek południowo-wschodnia Polska będzie jeszcze pod wpływem płytkiej zatoki niżowej związanej z niżem znad Morza Czarnego. Przeważający obszar naszego kraju zacznie obejmować rozległa zatoka niżu znad Morza Północnego. Nad zachodnie dzielnice Polski nasuwać ma się front chłodny. Przed frontem może uformować się linia zbieżności, na której utworzyć powinny się burze. Niewielka różnica ciśnienia w naszej części Europy skutkować będzie małym i umiarkowanym przepływem mas powietrza w środkowej i górnej troposferze. Na południowym-wschodzie zaznaczać będzie jeszcze w środkowej troposferze ośrodek górnego niżu znad Ukrainy, wspomóc może on rozwój chmur Cb. 

Modele numeryczne zgodnie prognozują, że w dniu dzisiejszym nad obszarem naszego kraju uformują się burze. Przewidywana jest stosunkowo niewielka niestabilność powietrza. SBCAPE wyniesie od 300 J/kg do 800 J/kg. W omawianych warunkach tworzyć będą się pojedyncze komórki burzowe, jak i też słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Przeważnie burzom towarzyszyć mają ulewne opady deszczu, punktowo drobny grad.

Burze oprócz zachodniej części Polski spodziewane są również na południowym-wschodzie, gdzie zaznaczać będzie się jeszcze niż znad Morza Czarnego i w środkowej troposferze ośrodek górnego niżu znad Ukrainy. Największe ryzyko burz będzie na południu województwa lubelskiego, ale także na Podkarpaciu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.09.2018 r. godzina 12 UTC

 

Prognozowany obszar burz według Polscy Łowcy Burz na okres od 7.09.2018 r. do 8.09.2018 r. do 8 rano

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ