Nadchodzą intensywne opady deszczu i burze. Lokalnie mogą być gwałtowne w Polsce

Wiele osób może się cieszyć z pogody w najbliższych dniach. Czeka nas wyjątkowo deszczowy i miejscami burzowy okres w pogodzie. Przyczyną zmiany sytuacji pogodowej będzie dostanie się Polski w zasięg wilgotnych niżów z południa i południowego-wschodu Starego Kontynentu oraz zatok niżowych i frontów atmosferycznych. Szczególnie dynamiczna aura panować ma w drugiej połowie tygodnia, gdy wystąpią burze z ulewnym deszczem.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym zachodzą takie zmiany, które w perspektywie najbliższych dni doprowadzą do napływu cieplejszego powietrza, zanim jednak tak się stanie, czekają nas ulewne opady deszczu na południu, a w samych górach, szczególnie obszar Tatr i Podhala intensywnego śniegu, gdzie przyrost pokrywy śnieżnej wynieść może od 10 cm do 40 cm we wtorek.

Już we wtorek w południowej części Polski zaznaczy się wpływ z niżu znad Półwyspu Apenińskiego.

Obecnie rozbudowuje się klin w polu geopotencjału wyżu znad Azorów, obserwowany nie tylko na niższych poziomach izobarycznych, ale także na powierzchni 500 hPa, prowadząc po swojej zachodniej stronie ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. My obecnie nie mamy szans na adwekcje masy z rejonów południowej Europy, ale kompensacja pola ciśnienia spowoduje napływ w perspektywie kilku najbliższych dni napływ masy z południowego-wschodu.

Dwa pozostałe elementy to niż ulokowany w okolicach Grenlandii i niezwykle istotny, odcięty układ niskiego ciśnienia na skraju górnej zatoki niżowej. Obecnie taki rozkład w polu ciśnienia przyczynia się do napływu arktycznego powietrza, natomiast postąpi adwekcja dużo cieplejszej masy z rejonów Morza Czarnego, co zazwyczaj objawia się sporą ilością burz.

Wiele wskazuje, że niże z południa i południowego-wschodu Starego Kontynentu ściągną do Polski nie tylko ciepłe masy powietrza, ale i dużo opadów. Szczególnie na południu i wschodzie. Burzowa pogoda może utrzymać się nawet do przyszłego tygodnia.

Bezwzględna topografia baryczna 500 hPa na środę, model GFS na dzień 15 maja 2019 r. godzina 00 UTC

Zasięg opadów we wtorek w Polsce na godzinę 11 czasu lokalnego, model UMPL 4 km, ICM-UW, meteo.pl

Prognozowana akumulacja opadów przez model GFS do dnia 21 maja. Sumy i obszar opadów może jeszcze ulec zmianie

Wyliczane przez model ECMWF do 21 maja 2019. Spodziewana akumulacja opadów

W drugiej połowie tygodnia na termometrach zobaczymy w wielu miejscach ponad 20 stopni. Dodatkowo występować będą burze, punktowo gwałtowne.

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC

1 komentarz do “Nadchodzą intensywne opady deszczu i burze. Lokalnie mogą być gwałtowne w Polsce”

Dodaj komentarz