Bieżące dane radarowe wskazują na występowanie rozległej strefy opadów. Pada w pasie od województwa zachodniopomorskiego przez Wielkopolskę, województwo śląskie aż po Opolszczyznę. Są to opady o charakterze słabym, miejscami umiarkowanym.
Strefa opadów związana jest z wieloośrodkowym układem niskiego ciśnienia z centrum w rejonie Islandii i Morza Norweskiego. Na aurę wpływa układ frontów atmosferycznych, dlatego występują opady deszczu. Wkrótce jednak na moment rozbuduje się silny, lecz krótkotrwały układ omega, przynosząc stabilizacje pogody. Strefa opadów przesuwa się w kierunku południowo-wschodnim, wschodnim i ma wytracać na intensywności.
Strefa opadów okiem radarów meteorologicznych, produkt CMAX
Analiza sytuacji synoptycznej według IMGW-PIB na dzień 11.09.2018 r. godzina 00 UTC
Sytuacja synoptyczna na dzień 11.09.2018 r. godzina 12 UTC. Polska jest w obszarze siodłowym, na południowy-wschód od Polski znajduje się odcięty układ niskiego ciśnienia, w rejonie Wysp Brytyjskich, Islandii i Skandynawii ulokowany jest rozległy, wieloośrodkowy niż. Na północny-wschód od naszego kraju lokuje się wyż, podobnie jest na południowy-zachód od nas. Siodło baryczne charakteryzuje się występowaniem niewielkiego gradientu barycznego. Na dużą uwagę zasługuje duża aktywność strefowej cyrkulacji atmosfery w pasie od północnego Atlantyku aż po Skandynawię.
W pasie od południowej części kontynentu europejskiego po Atlantyk i Labrador obejmuje rozległy wał wysokiego ciśnienia. W rejonie Morza Czarnego występuje odcięty niż, mocno rozbudowany w pionie aż do wysokości izobarycznej 300 hPa. Na północy kontynentu obserwuje się występowanie istotnie nasilonej strefowej cyrkulacji atmosfery z licznymi obszarami baroklinowości, tworzyć będą się następne niże przemieszczające na wschód Starego Kontynentu.
Widoczny silny, lecz krótkotrwały układ omega w środkowych warstwach troposfery na dzień 12 września 2018 r.
Prognozowana temperatura na wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ
POŁOŻENIE OPADÓW TU
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC