Sprawdź, gdzie w najbliższych godzinach może spaść śnieg w Polsce. Drogi miejscami będą śliskie

Dzisiaj pogodę w Polsce kształtuje układ niskiego ciśnienia, który znad Morza Śródziemnego przemieszcza się nad Francję. Z południowego-wschodu na północny-zachód przemieszcza się powoli front ciepły, za którym zaczyna napływać powoli coraz cieplejsze powietrze z południa Starego Kontynentu. 

Po chłodniejszej stronie frontu ciepłego wystąpiły dzisiaj opady śniegu. Zanotowano je m.in na Dolnym Śląsku, o czym pisaliśmy tutaj.

W nocy z niedzieli na poniedziałek opady śniegu prawdopodobne są  m.in na Kujawach, ale także miejscami na Podlasiu, zwłaszcza w zachodniej i północnej części, jak i też na Warmii i Mazurach. W pierwszej części nocy możliwe są też na północy Mazowsza.

Rozkład temperatury w dolnej troposferze sprzyjać może na omawianych obszarach korzystne warunki do wystąpienia opadów mieszanych, czyli deszczu ze śniegiem, jak i też miejscami mokrego śniegu. Stosunkowo ciepły grunt i temperatura utrzymująca się w okolicach zera, bądź lekko powyżej utrudniać ma większą akumulacje opadu, chociaż  miejscami krajobrazy mogą się zabielić. Warto zachować ostrożność zwłaszcza na Warmii i Mazurach, gdzie drogi mogą być wyjątkowo śliskie po opadach. Zaczną one ustawać nad ranem w poniedziałek.

SIGNIFICANT IMGW na dzień 28.10.2018 r. godzina 18 UTC położenie frontu ciepłego

 

Prognozowany zasięg opadów w obrębie frontu ciepłego przez model GFS na noc

Również model ICON wskazuje podobny obszar możliwych opadów śniegu w nocy z niedzieli na poniedziałek

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW TUTAJ