Ostatnie chwile z wysokimi temperaturami w Polsce we wrześniu. Możliwe kolejne przymrozki

Przymrozki w ostatnich dniach września spodziewane są m.in na południu, wschodzie, jak i też w centrum kraju. Tekst w większości dotyczy województwa lubelskiego. Szczegółowa prognoza dla miast tutaj.

Dzisiaj przez Polskę wędruje od północnego-zachodu front chłodny związany z wtórnym układem niskiego ciśnienia znad Rosji. Za strefą frontową, która przeważnie objawia się zwiększonym zachmurzeniem napływa chłodniejsze powietrze polarno-morskie z północnego-zachodu.

W piątek termometry m.in na wschodzie kraju pokazują od 17°C do 20°C. W weekend będzie jednak dużo chłodniej.

Już w nocy z piątku na sobotę czekają nas kolejne przymrozki, które mogą miejscami pojawić się nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego.

Temperatura minimalna od -2°C do 5°C. Najniższe wartości są spodziewane są zwłaszcza w obniżeniach terenu.

W ostatni weekend września stery nad pogodą ponownie przejmie rozległy wał wysokiego ciśnienia rozciągający się od Oceanu Atlantyckiego aż po wschód Starego Kontynentu. Będzie jednak dużo chłodniej niż w piątek.

Na termometrach zobaczymy od 12°C do 14°C. Zachmurzenie małe, głównie w postaci słabo rozbudowanych pionowo chmur Cumulus. Nie będzie padać.

Noc z soboty na niedzielę może być dużo chłodniejsza od tej nadchodzącej. Zanikające zachmurzenie po dziennej płytkiej konwekcji i słabnący pod wieczór wiatr sprzyjać będzie radiacyjnemu wypromiewaniu ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Prognoza wykonana metodą synoptyczną wskazuje, że temperatura wyniesie od -4°C do 1°C.

Ostatni dzień września zapowiada się ze stabilną i zbliżoną aurę do tej z soboty. Termometry wskażą od 12°C do 15°C.

Noc z niedzieli na poniedziałek również przynieść lokalne przymrozki. Zwłaszcza przy gruncie. Nie będzie padać.

Pierwsze dni października przyniosą zbliżoną aurę do tej z końcówki września. Poniedziałek przynieść może wzrost temperatury powyżej 15°C, jednak już we wtorek zrobi się chłodniej, pojawi się więcej chmur. Niewykluczone są opady atmosferyczne. Nie prognozuje się jednak przymrozków. Nocami jednak spodziewamy się wartości na termometrach od 3°C do 8°C.

Bieżące prognozy dla miast pod adresem poniżej.

https://fanipogody.pl/prognoza-pogody-dla-miast/