Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pierwsza burza na obszarze województwa lubelskiego. Grzmi w Polsce

Nad Polską od kilku godzin obserwuje się chmury burzowe. Są to na ogół pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Występują opady deszczu o możliwej akumulacji od 5 mm do 25 mm, punktowo drobny grad i wiatr do 70 km/h.

Sobotnim burzom nie towarzyszą groźne zjawiska. Formują się one w warunkach słabego przepływu mas powietrza, dlatego komórki konwekcyjne są na ogół krótkotrwałe.

Wyładowania atmosferyczne zanotowano dziś na obszarze Mazowsza, ale także Podlasia. Niedawno zagrzmiało w rejonie Włodawy (woj. lubelskie) z pojedynczej komórki burzowej.

Chmury Cumulonimbus tworzą się także na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej. Zalecamy zachować ostrożność w czasie wędrówek w wyższe partie gór.

W kolejnych godzinach istotny wzrost aktywności burzowej spodziewany jest obszarze województwa lubelskiego. Mają być to głównie pojedyncze komórki burzowe oraz słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Pod wieczór atmosfera w tej części Polski zacznie się stabilizować i zjawiska konwekcyjne zanikną. W nocy z soboty na niedzielę punktowe burze są prognozowane w zachodniej połowie naszego kraju.

Dane IMGW, Blitzortung

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz