Pierwsze burze nad Polską. 10 lipca 2018

Zgodnie z porannymi prognozami, zarówno naszymi, jak i Polskich Łowców Burz nad krajem wystąpią dziś burze. W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu minut mamy do czynienia z szybkim rozwojem chmur kłębiastych w środkowej i południowej Polsce.

Pierwsze wyładowania atmosferyczne padają na wschód od Częstochowy. Mamy w tym rejonie do czynienia ze zbieżnością wiatru, gdyż komórki burzowe wybuchają w szybkim tempie jedna obok drugiej. Burza z okolic Częstochowy jest bardzo aktywna elektrycznie. Grzmi również na południe od Bielsk-Białej. Dziś na terenach podgórskich spodziewać się można wielu burz. Wspomagane one będą orograficznym wymuszaniem konwekcji.

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy dwa obszary. Obszar zaznaczony czerwoną linią to obszar nad którym mamy do czynienia z bezpośrednim oddziaływaniem frontu ciepłego, który dziś znalazł się nad Polską. To właśnie w jego bezpośrednim oddziaływaniu spodziewamy się dziś najsilniejszych burz. Na pomarańczowo zaznaczyliśmy zbieżności, które w chwili obecnej wspomagają szybkie powstawania chmur konwekcyjnych. W kolejnych godzinach należy spodziewać się coraz większej ilości burz w centrum i na południu kraju.