Pierwsze burze nad Polską 23 maja 2019

Polska nadal znajduje się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia, który stacjonuje powoli się wypełniając nad południową Polską. Po wschodniej i północnej stronie niżu dochodzi do dalszej adwekcji dość ciepłego i wilgotnego powietrza z południowego wschodu.

To właśnie w tej masie powietrza w dniu dzisiejszym dochodziło będzie do rozwoju burz. Niestety, warunki, z którymi mamy dziś do czynienia nad Polską wschodnią i południową znów faworyzują powstawanie w burzach trąb powietrznych. Po wydarzeniach z ostatnich dni wolelibyśmy, by natura nie obdarzyła mieszkańców Polski kolejnymi lejkami.

Mamy godzinę 10 rano, a w Małopolsce już powstały pierwsze burze. Komórka burzowa przemieszcza się obecnie z północy na południe i mija Kraków od wschodu. Nie są to dobre wiadomości dla mieszkańców południowej Polski. Ostatnie doby przyniosły tam potężne sumy opadowe i kolejne komórki konwekcyjne mogą tylko pogorszyć sytuację.

Na obrazku tytułowym (źródło sat24.com) zaznaczyliśmy na czerwono obszary, w których naszym zdaniem w najbliższym czasie dojdzie do rozwoju nowych chmur burzowych. Uważajcie dziś na siebie i obserwujcie niebo.